Poslanci rozhodnou o osudu Státního fondu kultury

Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o dalším osudu Státního fondu kultury. Vznikl v roce 1992, podle některých je ale zbytečný, nejsou v něm peníze a neslouží svému účelu. Vláda původně navrhovala fond zrušit ke konci loňského roku, sněmovna ale předlohu nestihla projednat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jeho příjmy totiž neplynou ze státního rozpočtu, ale například z autorských práv děl bez dědiců nebo z výnosů z pronájmu předmětů nebo určených nemovitostí, které spadají pod ministerstvo kultury. Očekává se ale, že stávající ministr kultury Václav Riedlbauch přijde s návrhem, jak fond oživit.

"Fond je trvale nenaplňován. Rozhodnutí mého předchůdce zřejmě šlo tím způsobem, že náklady na jeho údržbu nebo provoz jsou poměrně vysoké a efekt není veliký. Potom se ale zvedla silná vlna odporu z občanských iniciativ a nezávislé kultury, abych přehodnotil stanoviska, abychom se poradili, aby se hledaly zdroje," uvedl v Ranním interview Radiožurnálu ministr kultury Václav Riedlbauch s tím, že by chtěl tento problém nyní otevřít a zdroje najít a naplnit.

Podle komunistického poslance Vladimíra Koníčka by v tomto případě mohl počítat s podporou KSČM: "Poslanecký klub původně podporoval návrh vlády na zrušení Státního fondu kultury, ale pokud pan ministr našel nějakou cestu k obnovení činnosti tohoto fondu, tak se nebráníme tomu dát mu novou šanci. Pokud bude zajištěno financování, tak klidně může pokračovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj pohled na budoucnost Státního fondu kultury přiblížil v Ranním interview Radiožurnálu ministr kultury Václav Riedlbauch.

V devadesátých letech minulého století měla Státní fond kultury spolufinancovat loterie Česká lotynka, projekt ale zkrachoval a víc než 220 milionů korun musel za fond ze své pokladny uhradit stát. Ani teď nejsou na podporu fondu peníze.

"Zatím žijeme z nájemného několika domů v Praze a výtěžek jde na uhrazení dluhu na jejich opravu. Národní dům na Vinohradech jediný přináší peníze, ale je to málo. Moji představou by bylo najít takové zdroje, jako má státní fond na podporu kinematografie. Tam mluvíme o desítkách nebo stovkách milionů korun," uvedl Riedelbauch.

Podle poslance ODS Petra Bratského ale nemá fond ještě odzvoněno: "Současný pan ministr kultury má nějaké náměty, které chce ještě projednat ve vládě. Požádal nás o vrácení zákona do druhé čtení, aby fond nebyl zrušen, že se pokusí na vládě vyjednat nějaké podmínky. Osobně se kloním k tomu, abychom panu ministrovi dali šanci, aby se pokusil i v době restrikčních opatření nalézt způsob, jak fond naplňovat a dát mu život, aby mohl být využitý ve prospěch kulturní veřejnosti. A pokud se mu to nepodaří, tak zákon vrátit do třetího čtení a fond zrušit."

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme