Poslanci rozhodnou o snížení podpory stavebního spoření

Poslanci by dnes měli rozhodnout o snížení státní podpory stavebního spoření. Ta by podle vládního návrhu měla klesnout na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty | Foto: Marián Vojtek

ODS, jak řekl šéf jejích poslanců Zbyněk Stanjura, změnu podpoří.

„Náš klub bude hlasovat pro přijetí té novely, protože je absurdní, aby si stát půjčoval na to, a platil úroky, že dává někomu další podporu. To nám připadá, že ta výše, která je navržená, je přiměřená,“ řekl Zbyněk Stanjura.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snížení státní podpory stavebního spoření mluvil ve Světě o osmé i ekonom a někdejší ministr financí Jiří Rusnok

Zdaňovat se také mají úroky z vkladu. Sněmovna už jednou obdobný návrh na omezení státní podpory schválila, Ústavní soud jej však kvůli některým pasážím a způsobu projednávaní zrušil.

Novelu odmítá opozice. Poslanec ČSSD Petr Hulinský kritizuje především to, že lidé by měli nově uspořené peníze použít výhradně na bydlení.

„Je to vlastně první krok k tomu, aby mohlo zaniknout stavební spoření v České republice. Je to naprosto něco nesystémového a hrozného, aby si občané nemohli pořizovat ze stavebního spoření například vybavení, ale pouze ta účelová vázanost jenom na pořízení toho bydlení, je krok špatným směrem,“ uvedl Petr Hulinský.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Novelu zákona odmítají podpořit také komunisté.

„Zejména proto, že jde o změnu pravidel uprostřed zápasu, a to se nikdy nedělá. V případě, že by se znovu nastavoval celý systém, a od nějakého data do budoucna by to platilo jinak, tak by se občané měli šanci a čas přizpůsobit a změnit třeba svoje priority,“ vysvětlil poslanec Pavel Kováčik.

První snížení ještě za Sobotky

Ekonom a někdejší ministr financí Jiří Rusnok ve Světě o osmé připomněl, že snahy o snížení státní podpory trvají nejméně 20 let. „Podílely se na ní prakticky všechny vládní garnitury. První výrazné snížení nastalo za ministra financí Bohuslava Sobotky.“

„Myslím, že v tuto chvíli je to politická hra, opozice – koalice. Věcně jsme neslyšel žádný relevantní názor, který by zdůvodňoval zachování velmi štědré a neúčelové podpory, vlastně peněz od jedněch daňových poplatníků k těm šťastnějším.“

Zdanění úroků z vkladů chápe jako nápravu anomálie. „Tady byla privilegovanost, která nemá opodstatnění,“ uvedl Rusnok.

Věra Pfeifferová, Jan Richter, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme