Poslanci rozhodnou o zákazu pobytu pachatelů přestupků

Nepoučitelní pachatelé přestupků by mohli z obce zmizet až na tři měsíce. Umožnit to má novela přestupkového zákona, o které dnes bude naposled hlasovat sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie (ilustrační foto)

Městská policie (ilustrační foto) | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Návrh koaličních poslanců chce zákazem pobytu zajistit bezpečnost občanů. Jak by to mělo vypadat v praxi, popsala za autory návrhu chomutovská exprimátorka občanská demokratka Ivana Řápková:

„Zákaz pobytu bude uložen pachateli, který se opakovaně dopouští přestupků. A bude mu znemožněno, aby se dostavil do místa, kde tyto přestupky páchal. A pokud tento zákaz poruší, tak se dopustí trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, kde je možno odnětí svobody až na 3 roky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zjistila redaktorka Gabriela Hauptvogelová, v Ústí nad Labem často opakovaně páchají přestupky přespolní

Návrh koaličních kolegů se ale nelíbí opozici. Podle poslance ČSSD Stanislava Křečka nemůže v praxi fungovat:

"Je to vázáno na trvalý pobyt. Ale trvalý pobyt není skutečné bydliště občana, čili může docházet k velkým nepřesnostem a zásahům do života občanů, zcela nezaslouženým. Nelze zapomínat na to, že vyřizování přestupků je věcí státní správy, nikoli starostů.“

Podle předkladatelů návrhu je třeba zpřísnit sankce, protože notoričtí potížisté páchají přestupky opakovaně - beze strachu z pokut, na které stejně nemají peníze.

S novelou ale nesouhlasí ombudsman Pavel Varavařovský. „Právo na svobodný pobyt i pohyb je ústavní právo,“ říká veřejných ochránce práv. „Aby toto ústavní právo bylo omezováno za přestupek, což je ten společensky nejméně nebezpečný delikt, tak to mě jaksi nesedí. Notabene, aby takové rozhodnutí činil orgán veřejné správy, to znamená obecní nebo pověřený úřad. To je věc pro soud, to je velmi příkrý zásah do lidských práv.“

Přespolní straky

Není dne, aby v centru Ústí nad Labem někdo něco neukradl. Starosta obvodu Jan Tvrdík by možnost zákazu uvítal. Protože mu ale v rajónu kradou hlavně přespolní straky, obává se, že s postihem to nebude tak jednoduché:

„Krádeže drahých kovů se z 80 procent je věcí cizinců. Těžko budu doručovat do ciziny, například na Slovensko tento zákaz.“

Zákaz pobytu by se měl vztahovat nejen na notorické zloděje, ale i na opakované rušení nočního klidu, výtržnictví a podobně.

Až 3měsíční zákaz pobytu by se nevztahoval jen na cizince, ale všechny, kteří nemají bydliště na území, kde opakovaně přestupky páchali. Kdyby třeba Tepličan se zákazem pobytu v centru Ústí potřeboval vlakem dojet do nemocnice nebo na úřad, bude muset radnici požádat o povolení.

Milan Kopp, Gabriela Hauptvogelová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme