Poslanci rozhodnou o zavedení koncesí na prodej tvrdého alkoholu

Poslanci posoudí přísnější pravidla pro prodej tvrdého alkoholu. Projednat mají hned několik vládních novel, které reagují na loňskou aféru s pančovaným alkoholem. Jednou z nich je i zavedení koncesí. Obchodníkům je stát plánuje udělovat bez podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) je totiž cílem normy především zlepšit kontrolovatelnost prodeje lihu, nikoli podnikatelům přitěžovat další byrokracií.

„Ta koncese nebude nijak odborně nebo finančně omezena. To znamená, dostane ji každý, kdo si o ni požádá. Nám nejde o to nějak omezovat vstup takových subjektů na trh.“

„Nám jde o to, že se ukázalo právě v období metanolové aféry, že je velmi důležité, aby stát měl přehled, v kterých kamenných subjektech, kamenných prodejnách ten prodej probíhá, protože pokud se něco takového děje, tak pak je třeba mít k dispozici tu kontrolu,“ upozornil Kuba.

Pode prezidenta Svazu obchodu a dopravy Zdeňka Juračky zavedení koncesí v takové podobě černý trh s alkoholem nevyřeší. Stát by podle něj měl po všech prodejcích lihovin vyžadovat například registrační pokladnu.

„My chceme, aby tato norma byla doplněna tím, že bude licence získávána podle zvláštního předpisu, to znamená vyhláškou. A aby v té vyhlášce byly tvrdší podmínky, například řádné účetnictví podvojné, plátce DPH, registrace tržeb a podobné záležitosti,“ řekl Juračka.

Přísnější pravidla pro značení lihu

Poslanci dostanou na stůl i novelu o povinném značení lihu. Jejím cílem je omezit nelegální trh s alkoholem a zamezit daňovým a celním únikům. Také tato norma reaguje na loňskou kauzu s pančovaným alkoholem.

Předloha například snižuje objem spotřebitelského balení lihu nebo zvyšuje sankce za ztrátu nebo zničení kolků. Distributoři a výrobci, kteří označují lihoviny kolkem, by nově také museli složit kauci pět milionů korun. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je ale ochotný z této podmínky ještě slevit.

„Je pravděpodobně racionální argument, že než plošná kauce pro všechny výrobce a distributory, bude pravděpodobně racionální a nediskriminační tuto kauci zrelativizovat, to znamená neudělat plošnou pro všechny, ale odvodit ji například od výše obratu jak výrobců, tak distributorů – to je kauce pro výrobce a distributory,“ připustil Kalousek.

Novelu podporuje i šéf sněmovního hospodářského výboru Milan Urban z ČSSD.

„My určitě jsme pro nějaké zpřísnění tak, aby nemohlo docházet k tomu, čeho jsme byli všichni svědky. Určitě budeme hledat nějaký společný postup s vládou tak, aby nemohlo docházet k ohrožení zdraví nebo dokonce k úmrtím,“ řekl Urban.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme