Poslanci rozhodnou, zda se do českého zdravotnictví vrátí nadstandardy

Sněmovna rozhodne, jestli v Česku bude znovu legální připlatit si za lepší zdravotní péči. Obnovit takzvané nadstandardy navrhli poslanci za hnutí ANO a sněmovní zdravotnický výbor je podpořil. Pacienti by tak mohli žádat lepší sádru nebo kvalitnější náhradní kloub. Dopláceli by jen rozdíl mezi tím, co hradí pojišťovna a skutečnou cenou. Jenže ministerstvo zdravotnictví je proti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoomovací čočka - ilustrační foto

Zoomovací čočka - ilustrační foto | Foto: Second Sight

Za lepší oční čočku by si chtěla připlatit třeba paní Helena - na levé oko v minulosti oslepla a v pravém se jí objevil šedý zákal. Říká, že kdyby chtěla dražší čočku za pět tisíc, musela by platit celou operaci:

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové některé nemocnice opatření obcházely. Nadstandardní péči třeba vykázaly jako dar

„Je více takových lidí, kteří toto nemohou absolvovat jenom proto, že nelze zaplatit pouze čočku a celou operaci si nemohou dovolit.“

Poslankyně z hnutí ANO Radka Maxová vysvětluje, jak by změna měla fungovat v praxi:

„Zdravotní pojišťovna mi dejme tomu nabízí kloubní náhradu za 30 tisíc, ale já vím, že za 15 let budu muset znovu na operaci, protože nevydrží. Tak si vyberu lepší, u které je garance, že mi vydrží do smrti. A samozřejmě ušetřím peníze státu za druhou operaci, a doplatím si rozdíl, třeba 10 tisíc.“

Návrat nadstandardů by uvítaly i nemocnice.

„Tento způsob doplácení by byl určitě žádoucí. Dalo by se využít i komerčního připojištění,“ říká předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová.

Problematiku podle ní ale komplikuje fakt, že není stanoven standard a jeho cena. "Na rozdíl od léků je ale sortiment u zdravotnických materiálů mnohem větší. Ani ve světě neexistuje jednoznačné třídění, aby se dalo říci, že toto je jeden druh materiálu,“ přibližuje Kunová. Obtížné je podle ní také stanovení výše doplatku.

Ministerstvo je proti

Vedení ministerstva zdravotnictví s novým návrhem nesouhlasí. Zatím by pro změnu totiž nezvedli ruku ani všichni koaliční poslanci. Třeba podle místopředsedy výboru pro zdravotnictví Jaroslava Krákory z ČSSD by změna mohla udělat ze zdravotnictví obchod:

„Doplatků by bylo více a více a to by nebylo pro velkou část obyvatelstva.“

K obcházení nařízení může docházet i v současnosti. Pokud nemocnice chtějí vyhovět přáním pacientům, vykazují nadstandardní úkony třeba jako dar.

„Různé metody se snažily nemocnice používat. Státní instituce se toho ale velice obávaly. A úplně od toho ustoupily,“ naznačuje Jaroslava Kunová.

Boj o proplácení amalgánových výplní u zubního lékaře je prý něco jiného. „Je to spíše způsob nátlaku na úhrady. V českém zdravotnictví se neplatí úplně a nikdy se nepovedlo, hlavně v nemocnicích, aby byly spočítány skutečné náklady výkonu a na základě těchto cen se hradilo,“ dodává Kunová.

O takzvaných nadstandardech by poslanci měli rozhodnout v rámci novely o veřejném zdravotním pojištění. Ta mimo jiné nařizuje pojišťovnám zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme