Poslanci rozhodnou, zda stavba dálnic bude veřejným zájmem

Výstavba silnic a dálnic by měla být podřízena veřejnému zájmu. Počítá s tím návrh zákona, který mají tento týden schvalovat poslanci. Podle předlohy bude moci stát, který rozhodne o trase budoucí silnice, získat příslušné pozemky za náhradu i bez souhlasu vlastníka. Návrh, který je podle poslanců ODS protiústavní, podporují sociální demokraté a komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provoz na dálnici | Foto: Jan Rosenauer

Právní expert a poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka tvrdí, že bez možnosti vyvlastňování nelze žádné komunikace stavět. Podle něj se navíc přijetím normy ani pro vlastníky pozemků nic zvláštního neděje.

"Ten zákon sám o sobě nemění dnešní ústavně platný stav, to znamená, že vyvlastnění je možné pouze za náhradu, pouze ve veřejném zájmu a že je takový akt pod soudní ochranou," říká Koudelka.

Poslanci ODS se ale obávají, že zákon o snadnější výstavbě silnic a dálnic zasáhne do procesních práv účastníků během správního řízení. Podle stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jde o nekvalitní legislativní "zmetek", který v důsledku postihne především vlastníky příslušných pozemků.

"Mimo jiné je tam výrazně zkracováno vlastnické právo, jsou tam posilovány prvky vyvlastňování. Podle mého názoru jsou určité pasáže v rozporu s Ústavou, a to právě s ochranou vlastnictví."

Podobné výhrady mají k návrhu zákona i ekologové. Také podle nich je norma protiústavní, protože zkracuje nejen práva vlastníků pozemků na plánovaných trasách, ale i pravomoci vlády a krajů.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme