Poslanci rozhodnou, zda svým vězněným kolegům odeberou plat a náhrady

Rekordní počet poslanců vydaných k trestnímu stíhaní za jeden rok - i tak by se dalo shrnout fungovaní současné sněmovny. Členy dolní komory jsou navíc pravomocně odsouzený Roman Pekárek a vazebně stíhaný David Rath. I když na jednání nechodí, dál berou poslanecký plat. Nevzdali se totiž mandátu a politici nemají zatím žádnou páku na to, jak je donutit ho složit. Dnes začnou ale rozhodovat o tom, že by svým vězeným kolegům alespoň sebrali mzdu a náhrady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodba věznice (ilustrační foto)

Chodba věznice (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

„Jsem nevinný, nic jsem nespáchal, a proto nemám jediný důvod na faktu mandátu cokoli měnit,“ prohlásil poslanec Roman Pekárek. „Orgánům činným v trestním řízení vyhovuje, že jsem nemohl hovořit, nemohl jsem vysvětlovat nic svým voličům. To je důvod, proč jsem řekl, že se nevzdám poslaneckého mandátu,“ vysvětlil poslanec David Rath.

Dva politici s opačnými politickými názory, kteří se ale shodují v tom, proč si nechají svůj poslanecký mandát a s ním spojený plat. Pekárek je ale blíže tomu, že ho za mřížemi pobírat nebude. Pravomocně odsouzení zákonodárci by na něj podle dnes projednávané předlohy nově neměli mít nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ohledně platů a náhrad vězněných poslanců sleduje redaktorka Martina Spěváčková

Pokud by norma neprošla, vydělal by si Pekárek ve vězení zhruba 670 tisíc korun ročně. Nových pravidel se zatím nemusí obávat David Rath, který na rozhodnutí soudu čeká ve vazbě. Na účet mu od sněmovny od jeho květnového zatčení už přišlo přes 400 tisíc korun a peníze mu budou chodit dál.

„Samozřejmě se nechceme zabývat vazebně stíhanými, protože tam je ten člověk nevinný. Ale v případech, kde došlo k odsouzení, osoba sedí ve vězení, abych to řekl tak natvrdo, nemá nárok na to, aby pobírala plat v jakémkoli tělese, natož v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu,“ řekl jeden z autorů normu Marek Benda z ODS.

Opoziční ČSSD předlohu kritizuje jako polovičaté řešení. Podle šéfa stranických poslanců Jeronýma Tejce by měla jít norma ještě dál a sebrat zákonodárcům nejen plat, ale především mandát.

„Podle mého názoru nemá smysl řešit plat, ale spíše mandát jako celek. A v případě úmyslného trestného činu a nepodmíněného odsouzení bychom měli zvolit variantu, která je v mnoha státech – tedy zánik mandátu jako takového,“ vysvětlil Tejc.

Sociální demokraté už ale avizovali, že projednávaní novely i přes výhrady blokovat nebudou.

Petr Sehnoutka, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme