Poslanci rozhodnou, zda zásluhy Václava Havla ocení zákonem

Poslanci projednají návrh zákona s jedinou větou – Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii. Ocenění zásluh bývalého prezidenta navrhla v prosinci na svém mimořádném zasedání vláda. Očekává se, že parlament zákon hladce schválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Zdroj: Reuters

Kabinet podle premiéra Petra Nečase navíc sněmovnu požádá, aby ocenění zásluh exprezidenta schválila ve zkráceném řízení, tedy hned v prvním čtení.

„Vláda navrhuje zařadit osobnost Václava Havla po bok významných prezidentů Československé republiky T. G. Masaryka a Edvarda Beneše, a proto předkládá Poslanecké sněmovně tento návrh zákona jako výraz ocenění zásluh Václava Havla, jež překračují hranice České republiky i tehdejšího Československa,“ vysvětlil premiér.

Mezinárodní letiště Václava Havla v Praze?

Hodně se diskutovalo o přejmenování ruzyňského letiště na Mezinárodní letiště Václava Havla. Ministr dopravy Pavel Dobeš chce tento název navrhnout vládě už během února. Získal totiž souhlas Dagmar Havlové.

Premiér Petr Nečas případné přejmenování letiště podmínil právě souhlasem pozůstalých. S nápadem přejmenovat pražské letiště přišel po Havlově úmrtí režisér Fero Fenič.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska by přejmenování letiště stálo 10 až 15 milionů korun.

Státní akciová společnost Letiště Praha se na změnu názvu už připravuje. Koncem minulého roku si zaregistrovala ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta - Mezinárodní letiště Václava Havla v Praze a Václav Havel Prague International Airport.

Alžběta Havlová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme