Poslanci schválili financování afghánské vojenské mise

Pobyt českých vojáků v Afghánistánu stát zaplatí dluhopisy za 600 miliónů korun. Jejich vydání dnes na návrh vlády schválila sněmovna, kde pro státní dluhopisy na financování afghánské mise hlasovalo 90 ze 172 přítomných poslanců. Zákon nyní posoudí Senát a prezident. Na nátlak poslanců ale kabinet snížil jejich navrhovanou výši na 600 miliónů korun, oproti původně navrhované 1,7 miliardy. Čeští vojáci přitom už odcestovali, aniž bylo jasné, z čeho bude jejich pobyt v Afghánistánu hrazen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Tvrdík a J. Schling | Foto: René Volfík

Pobyt českých vojáků v Afghánistánu stát zaplatí dluhopisy za 600 miliónů korun. Jejich vydání dnes na návrh vlády schválila sněmovna, kde pro státní dluhopisy na financování afghánské mise hlasovalo 90 ze 172 přítomných poslanců.

Pro dnes hlasovali poslanci sociální demokracie a lidovci. ODS sice s vysláním nemocnice do Afghánistánu souhlasí, nelíbí se jí ale vydání dluhopisů kvůli stále vyššímu celkovému zadlužování země. Martin Kocourek z ODS k tomu říká: "Jednoduché navýšení dalších rozpočtových výdajů se jeví již v tuto chvíli jako značně problematické a nebezpečné a vychyluje nás velmi daleko od únosného rámce státních financí na rok 2002."

Většina unionistů sál při hlasování opustila. I přes souhlas Sněmovny ale musela vláda čelit ostré kritice celé opozice, kvůli své údajně malé vstřícnosti při předchozích vyjednáváních o podpoře svého návrhu. Lidovec Miroslav Kalousek k tomu Radiožurnálu řekl: "Nepřistupovala odpovědně, protože kdyby vyjednávala o konsensuálním řešení od samého začátku, myslím, že by to řešení bylo už dávno hotové."

Zákon nyní posoudí Senát a prezident. V Afghánistánu již působí část 6. polní nemocnice. Vojenští lékaři by se měli starat o příslušníky mezinárodních vojenských sil, pomáhat ale mají i místním obyvatelům.

Až ve čtvrtek budou poslanci jednat o nákupu stíhaček Jas 39-Gripen za více než 60 miliard korun. Odklad rozhodnutí sněmovny o této otázce dnes znovu neúspěšně prosazovali komunisté a občanští demokraté. Dolní komora parlamentu ale návrhy na zablokování debaty a zamítnutí nákupu gripenů neschválila a předloha prošla druhým čtením. Při čtvrtečním hlasování o tomto bodu bude opět proti ODS a KSČM. Podle nich nejde o prioritu vybavenosti české armády a výhrady mají také k vládou vybranému typu stíhaček. Komunistovi Karlu Vymětalovi mimo jiné vadí, že by se nákup letounů měl financovat prostřednictvím české exportní banky.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík ale trvá na tom, že se řada našich i zahraničních odborníků na nedávné konferenci shodla v tom, že Gripeny splňují požadavky českých vzdušných sil i v rámci součinnosti se systémy NATO. "A že nabízený letoun Jas 39-Gripen je plně interoperabilní se Severoatlantickou aliancí. Dokonce bylo konstatováno, že letoun Gripen bude z hlediska interoperability na nejvyšší úrovni ze současných používaných letounů Severoatlantické aliance."

Ve čtvrtek budou poslanci rozhodovat o financování nákupu nových stíhaček Jas-39 Gripen výnosy z privatizace.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme