Poslanci schválili návrh na zpřísnění povinného značení lihu

Pětilitrový barel lihu už brzy v Česku koupit nepůjde. Sněmovna podpořila novelu, která umožní prodej maximálně jednolitrového balení. Zpřísní se i kolkování lihovin. Novinkou je kauce pro výrobce a distributory lihu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoučtí celníci objevili při rozsáhlých kontrolách kvůli otravám metylalkoholem v jedné z provozoven v Olomouci 113 lahví lihovin bez kolku | Zdroj: ČTK

Například na místě, kde se bude kolkovat, bude povinně kamerový systém propojený na celní správu. Opatření, která mají omezit prodej černého alkoholu, se dotknou i restaurací.

„Ta novela obsahuje i pravidlo, podle něhož se smí v prostoru, po kterém se rozlévají lihoviny, nacházet pouze jedno spotřebitelské balení lihu, jednoho druhu s porušenou kontrolní páskou. Anebo tedy jako alternativa tři balení vybavená takzvaným jednocestním uzávěrem,“ vysvětluje ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek.

Novinkou v novele je i povinná pětimilionová kauce pro výrobce a distributory lihu. O výši kauce je Miroslav Kalousek ochotný jednat.

„Je pravda, že plošně stejná kauce ve výši pěti milionů je ve svém důsledku v podstatě směšně nízká vůči velkým výrobcům a totálně likvidační vůči malým výrobcům. Již teď deklaruji vstřícnost vůči pozměňovacímu návrhu, který kauci zrelativizuje ve vztahu k obratu té dané firmy,“ říká ministr. Změny vítá i opozice.

„To jsou všechno věci, které, každá jednotlivě, ale i v tom komplexu, by mohly způsobit to, že se velmi ztíží možnost, aby se opakovala metanolová aféra. Ale také velmi ztíží to, aby se opakovaly ty obrovské daňové úniky, které zatím v té branži bezesporu jsou,“ myslí si předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme