Poslanci schválili novelu, která má zvýšit ochranu zaměstnanců

Zvýšit ochranu zaměstnanců před platební neschopností zaměstnavatele má novela zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna . Zákonodárci podpořili také návrh Senátu, který umožňuje postup úřadů práce i vůči nadnárodním společnostem, které nemají v Česku své sídlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diskuse ve Sněmovně | Zdroj: ČTK

Zaměstnanci nadnárodních společností by podle senátorů mohli požádat o uspokojení mzdových nároků úřady práce, v jejichž územní působnosti mají společnosti své organizační složky. Poslankyně ČSSD Jitka Vojtilová k této možnosti upřesňuje. "Pracovníkům, jimž nadnárodní firma přestala platit, mohou úřady práci poskytovat náhradu mzdy, ale je nejprve nutné podat u soudu návrh na prohlášení konkurzu. Úřad práce pak vyplatí zaměstnanci ušlou mzdu, až tři platy za půlrok, během něhož mu zaměstnavatel neplatil. Měsíčně však může zaměstnanec dostat nejvýše 1,5 násobek průměrné mzdy."

Takový postup je ale možný jen v případě, že zaměstnavatel s úřadem práce spolupracuje a potvrdí mu nároky zaměstnance. Pokud nastane opačný případ, tedy že zaměstnavatel se vůbec neozve a nereaguje na výzvy, zaměstnanec musí dokazovat, jakou pobíral mzdu.

Novela také upřesňuje práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů. Zkracuje období, v němž může zaměstnanec uplatnit své mzdové nároky, ze tří na jeden rok. Předlohu příslušného zákona už jen posoudí prezident republiky.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme