Poslanci schválili novelu zákona o střetu zájmů a další normy

Pravidla pro slučování zdravotních pojišťoven by měla být přísnější. Sněmovna dnes schválila příslušný návrh zákona. Poslanci také odsouhlasili novelu zákona o střetu zájmů, která ruší povinnost ředitelů škol podávat majetková přiznání tak, jak to činí třeba ústavní činitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Nově by sloučení zdravotních pojišťoven mělo být možné pouze v případě, že některá z nich do roku od založení nezíská alespoň 100.000 pojištěnců, nebo když se ocitne v nucené správě.

Návrh zákona určující pravidla pro slučování zdravotních pojišťoven, který předložili lidovečtí poslanci Ludvík Hovorka a Jiří Carbol a poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová, podpořily ČSSD a KSČM. ODS neuspěla s návrhem normu zamítnout. Podle občanského demokrata Borise Šťastného může totiž naplnění tohoto zákona vést v době krize k zániku pojišťoven:

"Každý, i kdo se nezabývá zdravotnictvím, přece ví, že když jedna firma má problémy a druhá funguje dobře, že pro klienty i zaměstnance té firmy je daleko lepší, když se obě dvě spojí. To znamená, když spojí síly, tak v případě problémů zachrání nejenom své klienty, své dodavatele, odběratele, ale i své zaměstnance. A právě tento návrh, který byl přijat, tuto možnost velmi komplikuje."

Majetková přiznání pro ředitele škol se možná stanou minulostí

Povinnost podávat majetková přiznání by se nemuselo týkat ředitelů škol. Poslanci dnes totiž schválili novelu zákona o střetu zájmů, která tuto povinnost nechává jen například ústavním činitelům nebo řídícím pracovníkům státních nebo obcemi zřízených institucí.

Jeden z autorů novely, bývalý ministr školství Ondřej Liška, je s výsledkem spokojený: "Já mám velkou radost, protože se podařilo ušetřit byrokracie ředitele českých škola a školských zařízení. Oni už tak mají na svých ramenou poměrně velkou tíhu, kterou mají ze zákona. Myslím si, že toto jim určitě učiní radost."

S výsledkem dnešního hlasování je spokojený také občanský demokrat Walter Bartoš: "Ředitelé nejsou ta skupina lidí, která by měla předkládat nějaké majetkové přiznání. Pokusíme se to ještě rychle zvládnout v Senát, a když se to povede, tak to možná už nebudou muset odevzdávat už v letošním roce."

Walter Bartoš současně doufá, že novelu stihne Senát schválit a prezident podepsat do konce června. Pokud by se to nestihlo, museli by ještě jedno majetkové přiznání i ředitelé škol podat.

Přečtěte si také:
Poslanci by měli řešit nová volební pravidla

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme