Poslanci schválili omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců

Sněmovna hladce schválila ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Pro omezení imunity bylo 156 ze 161 přítomných poslanců napříč politickým spektrem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedací pořádek poslanců ve Sněmovně (dole).

Zasedací pořádek poslanců ve Sněmovně (dole). | Foto: Tomáš Adamec

Novela, která by měla platit od příštího roku, ruší doživotní imunitu. Ta by trvala jen po dobu mandátu. Místopředsedkyně sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová, která jednání o omezení imunity vedla, je s výsledkem hlasování spokojená.

„Podařilo se změnit něco, co se kritizovalo 20 let. Znamená to, že až bude příště sněmovna rozhodovat třeba v případě privatizace Mostecké uhelné nebo OKD, tak nebude v pokušení, že by tuto velkou rybu nevydala a tím by bylo navždy znemožněno trestní stíhání. Je to velký posun od toho, že byla jedna skupina obyvatel privilegovaná nad ostatními,“ řekla Klasnová.

Omezení poslanecké imunity je skutečným evergreenem české politické scény. Všechny pokusy zatím skončily neúspěchem, sice navenek měly většinovou podporu, ale nakonec byly odmítnuty jako nesystémové.

„Bohužel to vždycky bylo tak, že si z toho jedna politická strana chtěla udělat kampaň před voliči. Jsem velmi rád, že se celá sněmovna dohodla a zástupci všech politických stran tento návrh podali,“ uvedl předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Podle něj by bylo vhodné zrušit i imunitu přestupkovou. S tím prý ale levicové strany nesouhlasí.

Na řadě je senát

Změnu ústavy teď posoudí Senát. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc věří, že i horní komora omezení imunity posvětí. „Věřím, že tato novela má v senátu velkou šanci na úspěch, byť si myslím, že sněmovna v posledních letech fungovala tak, že v zásadě všechny vydávala k trestnímu stíhání.“

Také Jiří Dolejš z KSČM si myslí, že omezení imunity nebude znamenat pro zákonodárce výraznou změnu. „Jsem člen mandátového a imunitního výboru a vím, že když poslanec něco provede, tak pokud je politicky gramotný, sám požádá o vydání, aby se očistil. Pokud má máslo na hlavě, tak ho sněmovna stejně nebude chránit.“

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme