Poslanci schválili přísnější podmínky exekucí. Kritici mají změnu za nedostačující

Poslanci přijali změnu zákona, která zpřísňuje podmínky práce exekutorů. Jestli novela projde i druhou parlamentní komorou a podepíše ji prezident, budou se moci dlužníci spolehnout na pro ně příznivější pravidla. Žalobě by například měla předcházet výzva k dobrovolnému zaplacení dluhu. Sněmovní opozice ale návrh kritizuje. Například výše odměn pro právníky prý zůstává i dál vysoká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto)

Exekutorská komora, exekuce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Změnu zákona, která dnes prošla sněmovnou, považuje za nepatrnou také analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

„Projevila se tady fatální pasivita ministerstva spravedlnosti. Byla zde možnost výrazným způsobem přiblížit legislativní praxi z oblasti vymáhání v České republice k ostatním zemím EU. To se bohužel nestalo,“ říká Hůle.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadech novely o exekucích mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle

Tomu v novele chybí například právě výše odměn advokátů: „To je to, čím se Česká republika odlišuje. Když budete například vymáhat 1050 korun, tak jen na nákladech za právní zastoupení v nalézacím a exekučním řízení potom dlužník zaplatí dalších zhruba osm a devět tisíc korun. To je naprosto skandální, jen to prodlužuje dobu splácení, snižuje vymahatelnost dluhu a celkově vede k zadlužování populace a vyšší dluhové zátěži.“

I když tedy začne platit schválená novela, nadále bude konečná částka podle Hůleho překračovat původní dlužnou částku o několik řádů.

„Praxe z oblasti etiky se u řady exekutorů zlepšuje. Na rozdíl od praxe řady advokátů. Zde je jednoznačné selhání Advokátní komory jako takové právě v kultivaci stavu a v přístupu k etice ve vztahu k dlužníkovi. Pokud by došlo k výraznému snížení nákladů, primárně by to přispělo i velkým věřitelům. Těm, kteří mají pohledávky 10 000 korun a více. Ti jsou nyní odkázáni i na padesátiměsíční čekání, než je po dlužníkovi vymoženo třeba pět pokut za jízdu načerno,“ dodává Hůle.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme