Poslanci schválili příspěvky prvňákům a zvýšení porodného

Rodiče většiny prvňáčků budou zřejmě dostávat tisícikorunu na nákup školních pomůcek. Počítá s tím novela zákona o sociálních službách, kterou schválila Poslanecká sněmovna. ODS tvrdí, že vláda novelou uplácí voliče, podle občanských demokratů jde o "čirý populismus". Nyní předlohu posoudí ještě Senát a prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v mateřské škole | Foto: Pavel Novák

Příspěvek na školní pomůcky dostanou jen rodiny, které pobírají dětské přídavky. Vláda uvedla, že nárok tak bude mít asi 83 procent dětí.

Opoziční ODS odmítla pro tuto předlohu hlasovat. Stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš tvrdí, že příspěvek na školní pomůcky je plošný a proto populistický.

"Myslíme si, že plošné dávky jsou špatně, neboť z omezeného počtu peněz dáte těm chudým méně, než kdybyste dávky adresně dávali právě těm, kteří je potřebují," uvedl Bartoš.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach z ČSSD ale tvrzení občanských demokratů popírá. "Není to plošná dávka, je to určeno těm, kteří pobírají dětské přídavky. Čili je to jasně specifikováno podle současného zákona," argumentuje Škromach.

Novela zákona o sociálních službách také počítá se zvýšením porodného z nynějších 8600 na 17.500 korun a při narození dvojčat zhruba na 26.000 korun. Škromach k tomu uvedl, že konkrétní čísla ministerstvo upřesní. Dopad novely na rozpočet odhadl na stamiliony korun.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme