Poslanci schválili přístup firem s anonymními akciemi k zakázkám

O veřejné zakázky se už brzy budou moci ucházet všechny akciové společnosti. Umožní to novela zákona o veřejných zakázkách, která úspěšně prošla sněmovnou. Novela napravuje současný stav zákona, kdy se o veřejnou zakázku nemůže ucházet akciová společnost s akciemi na majitele. Společnosti ale budou muset zadavateli zakázky dodat seznam všech, kdo vlastní víc jak deset procent akcií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

„V první řadě jsme vyloučili možnost, že bychom mohli být stíháni Evropskou komisí nebo mohla Česká republika čelit arbitrážím ze strany vyloučených společností tím, že jsme zabránili tomu, aby byly vyloučeny z veřejných zakázek společnosti, které mají vydané akcie na majitele. Na místo toho jsme do zákona dali požadavek, že každá akciová společnost, která se chce veřejných zakázek účastnit, musí předložit seznam svých akcionářů, kteří mají podíly větší než 10 procent,“ vysvětlila místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake.

Návrh, který ještě musí projít senátem a získat podpis prezidenta začne platit dnem vyhlášení. Sociální demokraté normu sice nepodpořili, ale umožnili její rychlé projednání.

„Jsem rád, že se nakonec povedlo nezrušit ustanovení bez náhrady, že i po tu dobu, než bude připraven nový návrh, bude platit to, že společnosti, které se ucházejí o zakázky, budou mít jasné vlastníky a bude jasné, zda lidé, kteří rozhodují o zakázce a přejdou do soukromé společnosti, mohou nebo nemohou v rámci statutárních orgánů ovlivňovat výsledek onoho řízení,“ vysvětlil poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Velkou tentokrát už komplexní novelu zákona o veřejných zakázkách chystá ministerstvo pro místní rozvoj na konec června příštího roku.

Věra Pfeifferová, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme