Poslanci schválili program, o mateřské ale hlasovat nebudou

Sněmovna sice schválila program mimořádné schůze svolané z podnětu levice, na hlasování o zvýšení mateřské na loňskou úroveň, proplácení celé doby nemoci a zrušení zdravotních poplatků ale nedošlo. Je úterý, a proto poslanci hlasovat o zákonech zařazených ve třetím čtení nemohou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Na tato hlasování jsou v jednacím řádu vymezeny středa a pátek. Předsedající Miloslav Vlček sice navrhoval body ve třetím čtení přesunout na jiný den. Vetovaly to ale kluby ODS a Strany zelených. Teď se poslanci v prvním čtení věnují vládnímu protikorupčnímu balíčku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová

Ve druhém čtení pak mají projednat návrh ČSSD na vyplacení mimořádného důchodu a předlohy ČSSD a KSČM na zrušení poplatků ve zdravotnictví. ODS hodlá projednávání těchto sporných návrhů opět zdržovat dlouhými proslovy. K protikorupčnímu balíčku například přes hodinu mluvil exministr vnitra Ivan Langer.

"My jsme nepodporovali program té schůze, protože jsou na ní opět zařazeny body, které zadlužují Českou republiku a zvyšují schodek rozpočtu. Spolu s úroky to znamená 5 tisíc korun na každého občana. ČSSD a komunisté si tak snaží koupit voliče, ale zaplatíme to my všichni" vysvětlil zdržovací postup své strany předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Levice se prý postupem pravice nebude stresovat. " ODS jasně deklaruje, že není na straně rodin s dětmi ani seniorů ani zdravotně postižených. Hájí tady zájmy těch nejbohatších a to všemi prostředky včetně zdržovací taktiky," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Mateřská má šanci projít

Návrh na zvýšení mateřského příspěvku na loňskou úroveň má přitom velkou naději na úspěch. Prosazují ho totiž poslanci za Sociální demokracii, KSČM i lidovci. Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka rozpočet případné schválení návrhu o mateřské nijak nepocítí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík v poledních Ozvěnách dne

"Když se podíváme na celkový objem veřejných výdajů, tak podle odhadu ministerstva financí to včetně územních rozpočtů představuje bilión 698 miliard korun. Z tohoto pohledu jsou peníze na mateřskou malou částkou," řekl Mertlík.

Systém mateřské a rodičovského příspěvku ale podle něj nutně potřebuje reformu. "Měla by vypadat tak, že celková doby, kdy se vyplácí tyto dávky, se zkrátí maximálně na dva roky," řekl Mertlík a připomněl, že řada evropských zemí má mateřskou pouze rok.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Milada Richterová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme