Poslanci schválili registr smluv. Povinný by měl být pro stát, kraje i některé obce

Úřady zřejmě budou muset od poloviny příštího roku zveřejňovat smlouvy v centrálním registru. Návrh příslušného zákona dnes schválila Poslanecká sněmovna. Možnost veřejné kontroly smluv by měla přispět k omezení korupce. Zákon teď míří do Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Pro předlohu hlasovalo 116 ze 157 přítomných poslanců ze všech stran kromě KSČM. Proti bylo šest komunistických poslanců a občanský demokrat Jan Zahradník.

Předloha předpokládá, že stát, kraje, větší obce a další organizace budou mít povinnost zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru od poloviny příštího roku.

Po dalším roce by začalo platit pravidlo, podle kterého nebude nezveřejněná smlouva účinná. Pod normu budou spadat smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez DPH.

Výjimka pro malé obce i pro ČEZ

Trvalou výjimku z povinného uveřejňování smluv dostanou podle předlohy malé obce a firmy, v nichž mají většinový podíl. Prosadil to předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura, když koalice navrhovala dvouletý odklad.

Zákon se nebude vztahovat na společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Konkrétně jde o energetický gigant ČEZ. Hlavní předkladatel normy Jan Farský z klubu TOP 09 a Starostové neprosadil návrh, aby ČEZ výjimku neměl.

Původní předloha o zavedení centrálního registru smluv byla v Poslanecké sněmovně už v minulém volebním období. V současném ji podala skupina sedmi desítek poslanců v čele s Janem Farským (TOP 09 a Starostové) jako jednu z prvních předloni v prosinci. Výbory se k ní postavily rozdílně, některé chtěly vládní návrh nebo zamítnutí. Koalice nakonec vypracovala celkový pozměňovací návrh. Projednávání normy tak trvalo zhruba rok a tři čtvrtě.
Zdroj: ČTK

Povinnost zveřejňování podle tohoto zákona nebudou mít na návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) zdravotní pojišťovny v případě smluv se zdravotnickými zařízeními. Zveřejňování těchto dohod už upravila takzvaná transparenční novela o veřejném zdravotním pojištění.

Ve sněmovně uspěl taky místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s požadavkem vyjmout z působnosti zákona šest institucí s takzvanými chráněnými rozpočtovými kapitolami, o nichž kvůli nezávislosti nerozhoduje vláda, ale sněmovní rozpočtový výbor.

Většinu poslaneckých pozměňovacích návrhů sněmovna neschválila. Farský neprosadil, aby se zákon vztahoval i na politické strany a hnutí a aby se musely zveřejňovat i objednávky a faktury. Předloha neuloží úřadům vložit do registru pod hrozbou finanční sankce starší, ale dosud platné smlouvy, což prosazoval Radek Vondráček z hnutí ANO.

Novinářům řekl, že ANO nehodlá požadavek opustit. „Chceme to znovu otevřít v Poslanecké sněmovně a popřípadě formou exekutivního opatření zavázat ministerstva, aby zveřejnila i své starší smlouvy, na základě kterých jsou stále hrazeny služby,“ uvedl.

Zákon teď míří do Senátu. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák očekává, že schvalování nebude hladké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřady zřejmě budou muset zveřejňovat smlouvy v centrálním registru. Debatovali o tom poslanci Jan Farský (TOP 09) a Jaroslav Faltýnek (ANO)

„Každý jeden poslanec na ni má trošku jiný názor a já osobně předpokládám, že legislativní proces ještě bude dlouhý. Skoro si myslím, že senátoři nám zákon vrátí v nějaké své podobě, že ještě dozná nějakých změn,“ řekl Sklenák Českému rozhlasu.

„Každopádně jdeme správným směrem v tom smyslu, že se zvyšuje transparentnost hospodaření s veřejnými prostředky,“ doplnil Sklenák.

Obavy spojené s další cestou zákona má i předkladatel normy Farský. „Jedna zásadní věc – a je to skutečně faul na zákon – je to, že účinnost toho zákona je odložena už v tuto chvíli o rok a půl. Takže než začne platit pro všechny i se sankcí za to, že by se podle něho nechovali, tak to bude trvat rok a půl. A já se obávám že ten rok a půl bude přesně ta doba, kdy se ještě dočkáme několik útoků na ten zákon, a kdo ví, jestli nakonec bude platit,“ řekl Farský.


Aktualizace: V článku jsme původně uvedli informaci agentury ČTK, že „povinnost zveřejňování smluv nedopadne na korporace, které čerpají dotace z veřejných peněz nad 20 milionů korun za rok, což by se vztahovalo i na skupinu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO), ani na nestátní neziskové organizace s dotacemi nad dva miliony korun ročně.“ Ve skutečnosti žádná soukromá firma výjimku ze zákona nedostala a jejich smlouvy (kromě smluv, které se netýkají státu) budou zveřejňovány.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme