Poslanci schválili rozšíření kontingentu v Afghánistánu
Poslanci schválili vládní návrh na zahraniční mise českých vojáků. Tento plán počítá v dalších dvou letech s navýšením kontingentu v Afghánistánu a naopak stažením vojáků z Kosova.
Návrh vlády prošel sněmovnou hladce, díky koaliční většině, což bylo od začátku jasné, nicméně i tak se poslanci o misích dohadovali zhruba dvě hodiny. Už minulý týden tento plán schválil také senát.
O nové podobě zahraničních misí české armády mluvili na Radiožurnálu místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD a místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS
V Afghánistánu tedy bude příští rok sloužit 720 českých vojáků, což je nejvíce v historii. V roce 2012 jich bude 640 a to především v rekonstrukčním týmu v Lógaru. Součástí mise má být i dopravní letoun CASA.
Naopak z Kosova se vojáci budou postupně stahovat. Plán misí se letos poprvé schvaluje na dva roky. Ministr Vondra tvrdí, že kromě toho, že naši spojenci budou mít větší jistotu v tom, jak a kde mohou být nasazeni čeští vojáci, armáda také ušetří.
„Všichni spojenci v posledním roce navyšovali počet vojáků. Dohodla se na tom Severoatlantická aliance. My jsme se na tom v předcházejícím parlamentním cyklu nedokázali dohodnout, dnes ta možnost v rámci koalice je. Je to ale dočasné navýšení, abychom od roku 2012 mohli začít počet vojáků snižovat,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.
„Schválení českých zahraničních misí zcela jistě vnese prvek předvídatelnosti do vztahů se Severoatlantickou aliancí. Bude to oceněno a mohlo by to sloužit i jako příklad pro další spojence,“ dodává exministr obrany a bývalý náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý.
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý o tématu hovořil v pořadu Stalo se dnes
Co konkrétně by čeští vojáci měli po navýšení jejich kontingentu v Afghánistánu dělat, přiblížil ve vysílání Radiožurnálu bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý:
„Tam je významné, že se poměrně velký tlak dává na to, aby se připravovaly afghánské ozbrojené síly k tomu, aby převzaly odpovědnost za své teritorium, a pochopitelně ten rekonstrukční tým, který je tam několik let a jehož práce je tam velmi důležitá.“
„A myslím si, že hodně důležité je také to, že se rozšiřuje počet jednotek a spektrum nasazení našich sil, protože tyto mise nemají pouze význam pro vlastní Afghánistán, ale pochopitelně i pro ozbrojené síly České republiky. Momentálně teďka mluvím například o plánovaném nasazení dopravního letadla CASA,“ uvedl Šedivý v pořadu Stalo se dnes.
ČSSD nesouhlasí se stažením vojáků z Kosova
„Skutečně jsme nečekali, že bychom mohli 118 hlasů koalice ve sněmovně přehlasovat. Rozpravy jsme ale využili k tomu, abychom řekli své argumenty a vysvětlili svůj odlišný názor. Problém se týká zejména Afghánistánu, kde nesouhlasíme s navýšením vojáků. Zároveň říkáme, že náš ústup z oblasti západního Balkánu je příliš rychlý. I vládní dokumenty mluví o tom, že situace na hranicích Kosova je stále riziková, a proto jsme tam mohli ještě třeba 150 vojáků držet,“ řekl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD.
„Vojáci se sice budu z Kosova stahovat, v České republice ale zůstanou pro případné rychlé nasazení do této oblasti vyčleněni. V Kosovu jsme ještě o tři roky déle než v Afghánistánu a potřeba vojenské přítomnosti se prostě snižuje,“ reagoval místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS a dodal:
„Musím také zdůraznit, že počet 720 vojáků je maximální počet. Armáda ho vůbec nemusí dosáhnout. Nesmí jich tam ale být více.“
Pochybnosti o legitimitě afghánské vlády
Jedním z proklamovaných důvodů ČSSD pro nesouhlas s navýšením počtu českých vojáků v Afghánistánu jsou také pochybnosti o legitimitě afghánské vlády. Podle Slezáka jsou také pochybnosti oprávněné:
Navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu na Rádiu Česko okomentoval zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
„Od minulého roku se v Afghánistánu konaly dvoje volby a ani jedny z nich se nedají označit, že by snesly západní standardy. Prezidentské volby vyhrál staronový prezident Karzáí, ale pouze za cenu toho, že druhé kolo bylo zrušeno, poněvadž jeho vyzyvatel Abdulah Abdulah řekl, že na protest proti volebním podvodům odstupuje z voleb, a tudíž to vítězství se divně sneslo Karzáímu do klína.“
Při prezidentských volbách byly podle Slezáka jasné podvody, které se opakovaly i letos při parlamentních volbách. „Takže režim, který je dnes v Afghánistánu určitě není takový, za který by se západ mohl stoprocentně postavit,“ dodává Slezák.
Na druhou stranu ale Milan Slezák s navýšením vojáků v Afghánistánu souhlasí.