Poslanci schválili sociální reformu. Dotkne se i lidí bez práce

Poslanci dnes schválili hlasy koalice vládní balíček sociálních reforem. Konkrétně se jedná o tři normy, které zavádějí změny v systému sociálních dávek, pravidlech pro podporu v nezaměstnanosti a ve vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Reforma například zavádí jednotné výplatní místo sociálních dávek na úřadech práce. Lidé je ale budou moci čerpat také z takzvaných sociálních karet. Ty ovšem budou dobrovolné, možnost dostávat dávky na účet nebo složenkou tedy zůstane. Norma také snižuje rodičovský příspěvek, což se nelíbilo Věcem veřejným.

Nakonec ale změnu podpořily. „Celá sociální reforma obsahuje řadu krvavých kompromisů. I toto je bod, který nás velmi trápí. Přesto, pokud nyní snížíme rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí o 6 miliard korun podle požadavků Věcí veřejných, považujeme to za kompromis výhodný pro občany České republiky,“ vysvětlil šéf poslanců VV Vít Bárta.

Boj proti nelegálnímu zaměstnávání

Díky sociální novele se zpřísní pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Pokud si člověk například nenajde práci do dvou měsíců od registrace na úřadu práce, měl by přijmout veřejně prospěšné práce. Pokud by bez vážných důvodů odmítl, byl by vyřazen z evidence. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) věří, že novela jde proti nelegálnímu zaměstnávání a zvýší motivaci uchazečů o zaměstnání.

„Souhrn jednotlivých prvků má základní dva cíle. Jednak snížit náklady na správu celého systému, za druhé zvýšit klientský komfort. Třetím doprovodným prvkem – vytvořit předpoklady pro účinnější kontrolu a přesnější zacílení státního sociálního systému na ty klienty, kteří pomoc státu skutečně potřebují,“ upřesnil Drábek.

Dávky pro zdravotně postižené

Změní se i systém výplaty dávek zdravotně postiženým lidem. Několik dosavadních dávek se sloučí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu dostanou lidé pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově.

Opozice reformu nepodpořila. ČSSD se kvůli novele zřejmě obrátí na Ústavní soud. Zákony teď míří do senátu, kde má levice většinu. Je tedy pravděpodobné že je horní komora parlamentu zamítne.

„Nepodpořili jsme ji jako celek, i když některé pozměňovací návrhy, které by zmírnily dopad, měly naši podporu. Sociální reforma jako taková ale není žádnou sociální reformou. Velmi stěžuje postavení těch, kteří se nejméně mohou bránit. Myslím si, že je to spíše asociální reforma. Proto jsme ji nejen nepodpořili, ale při nejbližší příležitosti budeme dělat vše pro to, aby se to změnilo,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová, Martina Spěváčková, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme