Poslanci schválili sportovní novelu. Má zajistit spravedlivější rozdělování dotací

Státní dotace sportovcům by se měly rozdělovat podle nových pravidel. Sněmovna schválila vládní návrh novely o podpoře sportu. Ministerstvo školství chce, aby vznikl rejstřík organizací i sportovců. Povinně by se museli zaregistrovat všichni, kdo budou o peníze žádat. Od změny si slibuje spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veslování (ilustrační foto)

Veslování (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka iStockphoto

Databázi sportovních organizací a sportovců by nově vedlo ministerstvo školství. Podobný seznam má i Česká unie sportu.

„Rejstřík sportovních organizací a sportovců by měl na jednom místě shromáždit sportovní organizace, které dlouhodobě působí v oblasti sportu, vychovávají děti a mládež a věnují se i výchově sportovní reprezentace a rozvoji sportu,“ vysvětlila už dříve šéfka resortu Kateřina Valachová z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna schválila novelu zákona o podpoře sportu. Více šéf podvýboru pro mládež a sport Jiří Holeček (ANO) a předseda ČOV Jiří Kejval

Z rejstříku ministerstvo také zjistí, jaký je o jednotlivé sporty zájem a jak jsou zajištěni trenéři. Návrh podpořil i poslanec a bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc z ČSSD.

„Návrh zákona si klade za cíl zvýšit transparentnost poskytování podpory sportu z veřejných prostředků. Podstatným prvkem navrhované právní úpravy je zřízení podpory sportu jak na celostátní úrovni, tak i na úrovni samospráv,“ upřesnil Ploc.

Ten také prosadil rejstřík jednotlivých sportovišť. Seznam v rejstříku by navíc měl být veřejně přístupný na internetu.

„V rámci projednávání novely zákona jsem předložil pozměňovací návrh, který má za cíl upřesnit okruh sportovních organizací, které mají povinnost zapsat se a zapisovat údaje do rejstříku. Půjde výlučně o organizace, které žádají o podporu ze státního rozpočtu,“ dodal.

MŠMT chystá novelu zákona o podpoře sportu. Reforma velké změny nepřinese, hlásí veslaři

Číst článek

Podle návrhu novely zákona o podpoře sportu nesmí dotaci dostat někdo, kdo v minulých třech letech závažně porušil pravidla boje proti dopingu. Dotaci nedostane ani ten, kdo bude pravomocně odsouzen za nekalosti ve sportu nebo za dotační podvod.

Rejstřík přivítají i sportovci

Že je registr potřeba, si myslí i předseda podvýboru pro mládež a sport Jiří Holeček z hnutí ANO.

„Do roku 1990 rejstřík byl, existovala státní agentura ČSTV, která ho měla velmi precizně zpracován, a od té doby, co přešly kompetence sportu pod ministerstvo školství, takovým seznamem rezort nedisponuje. A jestliže stát prostřednictvím ministerstva školství rozděluje finanční prostředky, měl by i přesně vědět kam,“ říká.

S nutností sjednotit informace souhlasí i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„Každý sportovní svaz velmi dobře ví, kolik má sportovců, protože vede jejich pečlivou evidenci, jinak by ani nemohli hrát – každý má svoji registraci. Nicméně každý svaz má jiný parametr pro to, jak eviduje hráče, a když vezmeme, že dnes ministerstvo podporuje zhruba 80 různých druhů sportu a každý má jinou metodiku a jinak funguje, je v tom zmatek,“ vysvětlil.

Opozice s novelou nesouhlasí

Proti změně zákona se postavila pravicová opozice. „Stát nemá registrovat, ve kterých spolcích jsou jeho občané aktivní a ve kterých ne. Státu po tom nic není, je to privátní rozhodnutí a stát má podporovat obecně spolkový život ve smyslu, že vytváří podmínky. Například je rozumné, aby se města a obce starala o sportoviště na svém katastru,“ myslí si předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Databázi sportovců nechtěla ani TOP 09. Předseda jejího poslaneckého klubu František Laudát se bojí, že by se v rejstříku mohla objevit citlivá data. Podle něj je to příliš velký zásah do soukromí.

Fotbalový míč | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Stát chce vedle dalších registrů, kde se sbírají citlivá i méně citlivá data na občany, zavést i registr sportovců. Domnívám se, že současné vymezení sportovních aktivit a podpora státu se dá dělat efektivněji jinými způsoby než shromažďovat data. Státu by nemělo být nic do toho, kdo hraje fotbal a podobně,“ doplňuje Laudát.

Ochrana osobních údajů je ale podle Jiřího Holečka z hnutí ANO ošetřena tím, že rejstřík sportovců je neveřejný.

Podle organizace Transparency International je rozdělování dotací na sport méně průhledné u obcí a krajů než na státní úrovni. Proto navrhovaný rejstřík sportovců podporuje. Pokud zákon schválí i senátoři a podepíše ho prezident, měl by platit od září.

Lenka Jansová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme