Poslanci schválili vyslání vojáků do Afghánistánu

Prostějovští průzkumníci budou první českou bojovou jednotkou, která se od druhé světové války zapojí do skutečné válečné operace. Poslanci dnes odpoledne podpořili vládní návrh na vyslání výsadkářů do Afghánistánu v rámci operace Trvalá svoboda. První vojáci by měli na místo vyrazit už za týden.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci

vojáci | Foto: Armáda ČR

Vládní koalice se ale musela spolehnout na hlasy opoziční ODS. Návrh totiž nepodpořilo 13 poslanců ČSSD a dva lidovci. Pro vyslání vojáků nakonec hlasovalo 127 ze 186 přítomných poslanců, 46 jich bylo proti. Senát s vysláním vojáků souhlasil už v lednu.

Nesouhlas s vysláním již minulý týden vyjádřili poslanci KSČM. Komunisté navrhovali, aby Česko poslalo do Afghánistánu místo vojáků peníze. "Poskytnout Afghánistánu hospodářskou, humanitární nebo rozvojovou nevojenskou pomoc ve výši předpokládaných nákladů," tlumočil stanovisko KSČM poslanec Václav Frank.

Co vlastně budou čeští výsadkáři v afghánských horách dělat, to ministr obrany Miroslav Kostelka z bezpečnostních důvodů stále tají. "Veřejnost by měla pochopit, že nějaká obecná povědomost by o tom být neměla," uvedl Kostelka. Prozradil jen to, že první vojáci odjedou na místo určení v nejbližších dnech.

Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky budou čeští průzkumníci vyhledávat bojovníky Talibanu a Al-Káidy. Do protiteroristické operace Trvalá svoboda pod americkým velením by mělo na půl roku odjet 108 specialistů na hloubkový průzkum, dalších až 30 vojáků se bude podílet na operaci Severoatlantické aliance ISAF v Kábulu. Pomáhat mají hlavně při odminování kábulského letiště.

První skupina vyjede do Afghánistánu během týdne, aby zjistila podmínky a situaci přímo na místě. "Potom, tak jak to bývá u všech ostatních misí, pojede logistická část pro zabezpečení tábora a potom podle požadavků a konkrétního termínu hlavní síly," upřesnil Štefka. Už nyní je předběžně vybráno několik oblastí jejich působení, definitivní rozhodnutí padne na americkém velitelství CENTCOM v Tampě na Floridě.

Celkem přijde vyslání vojáků na 286 milionů korun, přičemž působení jednotky speciálních sil bude stát zhruba 176 milionů korun. Výdaje bude hradit ministerstvo obrany ze svého rozpočtu, nyní má k dispozici 120 milionů korun. Peníze získá mimo jiné chystaným snížením počtu českých vojáků v Kosovu.

Jsme připraveni, hlásí prostějovští výsadkáři

Členové speciálních sil z Prostějova se chystají na bojovou akci připravují den co den už dva a půl roku. Drilují, cvičí, trénují. Do krve musí dostat všechny základní pohyby, řešení situací, používání zbraní. Jejich heslem je vidět a nebýt viděn.

Jsou experty na sběr informací, na pozorování terénu a pohybu osob v něm. Ovládají základy horolezectví a potápění. Kvůli přivyknutí na vysokou nadmořskou výšku trénovali v Alpách. Školení dostávali od podobných elitních jednotek jiných armád, třeba od britských SAS.

S odjezdem do Afghánistánu jsou výsadkáři srovnaní. Je to naše práce, proto jsme v armádě u speciálních sil. Kam nás pošlou, tam vyrazíme, říkají pragmaticky.

Jinak to vidí jejich manželky a přítelkyně. "Já osobně se o tom se svými blízkými bavím a snažím se je připravit na různé eventuality, které by mohly nastat," říká jeden z mužů, kteří brzy vyrazí do dosud nejnebezpečnější mise v historii české armády.

Rodinným příslušníkům bude sloužit 24hodinová telefonní linka, psycholog a budou dostávat pravidelné informace. "K dispozici bude samozřejmě velitel, který bude schopen řešit problémy velitelskou cestou," dodává velitel jednotky Ondřej Páleník.

Petr Vavrouška, Renáta Prátová, Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme