Poslanci schválili základní parametry návrhu rozpočtu
Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení základní parametry návrhu státního rozpočtu pro rok 2011. Deficit rozpočtu má proti letošnímu roku klesnout téměř o osmadvacet miliard na 135 miliard korun. Pro rozpočet hlasovali koaliční poslanci, opozice byla podle očekávaní proti.
Opozice předlohu několik hodin kritizovala. „Vystoupilo dvacet jedna poslanců. Některé návrhy byly opravdu věcné, ale věcné z pohledu té strany, kterou zastupovali, takže si myslím, že velký vliv na změnu státního rozpočtu to u mě nemělo,“ podotkl předseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za ODS Pavel Suchánek.
Poslechněte si kritické argumenty úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a varování premiéra Petra Nečase před neschválením vládních návrhů úsporných zákonů.
Nejvíce opozici vadilo, že vláda seškrtala pouze výdaje a nedělala podstatnější kroky na straně příjmů, například nezavedla progresivní daň. Nicméně koaliční převaha se projevila, základní parametry rozpočtu schválila sněmovna 109 hlasy.
„My bychom řešili nejen škrty, ale také příjmy toho rozpočtu. Například progresivní daň. Podívali bychom se také na daňové úniky, kde se zbytečně vyhazují peníze ze státního rozpočtu. To jsou desítky miliard korun, které by se nemuseli škrtat a které ve své podstatě znamenají velmi zásadní omezení možného růstu ekonomiky,“ řekl poslanec, místopředseda ČSSD Milan Urban.
Premiér Petr Nečas nicméně ocenil, že sněmovna dala rozpočtu zelenou. „Jsem velice rád. Je to první krok ke schválení úsporného rozpočtu, který vytvoří možnost, aby Česká republika měla solidní pověst jako země, která snižuje rozpočtové schodky a tímto krokem snižujeme zadlužování v naší zemi,“ poznamenal Nečas.
Předseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za ODS Pavel Suchánek a poslanec, místopředseda ČSSD Milan Urban.
Teď rozpočet čeká druhé čtení, kde mohou výbory finance přesouvat mezi jednotlivými kapitolami. Jak ale řekl ministr financí Miroslav Kalousek, tam kde budou chtít přidat, musí vysvětlit, kde na to chtějí vzít. Poslanci potvrdili vládě také navržené příjmy a výdaje.
Opozice bude proti
„To jsou parametry, které už se nemohou měnit. Teď postupuje státní rozpočet do druhého čtení, kde jednotlivé gesční výbory budou projednávat jim přidělené kapitoly státního rozpočtu a mohou navrhovat změny,“ řekl Kalousek.
„Ale mohou je navrhovat v rámci druhého čtení pouze takzvaně fiskálně neutrálně. To znamená navrhnou-li zvýšení výdaje, musí také někde jinde navrhnout snížení ve stejném objemu,“ vysvětlil ministr financí.
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale tvrdí, že sociální demokraté ani přes tuto možnost pro rozpočet ruku nezvednou. „Jsem přesvědčen o tom, že tento rozpočet je koncepčně špatně postavený, tedy z hlediska poměru mezi příjmovou a výdajovou strano. V tuto chvíli ho nelze podle mého názoru vylepšit jednotlivými pozměňujícími návrhy."
„Nevyloučuji, že některé pozměňující návrhy budou podány. Ale nelze jimi rozpočet vylepšit tak, aby se objevil nějaký důvod, proč by pro něj sociální demokraté měli hlasovat,“ dodal Sobotka.
Podle ministra průmyslu a obchodu občanského demokrata Martina Kocourka jsou ale kroky české vlády v souvislosti s rozpočtem v souladu s kroky ostatních evropských zemí.
„Tato vláda musela v rekordním čase připravit návrh státního rozpočtu na příští rok. Museli jsme ho připravit do určitých podmínek, museli jsme šlápnout na brzdu, co se týká výdajů, a vytvořit si prostor pro to, abychom mohli vytvořit předpoklady pro to, aby se České republika navrátila k prosperitě,“ řekl Kocourek.
Podle politologa Lukáše Jelínka je dnešní návrh maximum, co mohla vláda navrhnout. Jelínek nicméně považuje za chybu, že klíčové zákony, na kterých je rozpočet postaven, ještě nebyly schváleny. Ty by se měly projednat až ve stavu legislativní nouze, který by předsedkyně Miroslava Němcová mohla vyhlásit už tento pátek.
„Tady toto je jedna ze dvou nejzávažnějších chyb, kterých se Nečasova vláda dopustila. V těchto zákonech měla být vláda mnohem rychlejší a pružnější, nebo připravit státní rozpočet jinak. Druhá výhrada je spíše obecná. Vadí mi, že v České republice se schvalují státní rozpočty jenom prostými koaličními většinami. A debata není dlouhodobější,“ dodal Jelínek.