Poslanci schválili zavedení dohody obviněného se žalobcem o vině a trestu

Státní zástupce bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná. Dohoda ale nebude možná u zvláště závažných zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let vězení. Zavedení dohody umožní vládní novela trestního zákona, kterou schválila sněmovna. Novela také posiluje institut takzvaného spolupracujícího obviněného.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.3.2012

Poslanecká sněmovna 13.3.2012 | Foto: Filip Jandourek

Podle prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové může státní zástupce s obviněným dohodu uzavřít za dvou podmínek - obviněný se musí cítit vinen a žalobce musí důkazy vyhodnotit tak, že svědčí o důvodnosti tohoto přiznání.

Dohoda žalobce s obviněným je vyloučena u činů s úmyslně způsobeným následkem smrti, skutků proti obraně bezpečnosti státu a také proti míru a lidskosti.

Dohoda také vyloučí hlavní líčení u soudu a tím i možnost odvolání se proti rozsudku. Vždy ale bude podléhat schválení soudem, protože důkazy v tomto případě nemusí být kompletní jako při plném soudním líčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová

„Spis nebude muset obsahovat veškeré důkazy, jako kdyby byla vina popírána, a státní zástupce stál s obžalobou před soudem. Je to takové mezistadium. To znamená vina je doznána, jsou tu určité důkazy, které nasvědčují pravdivosti tvrzení obviněného ohledně jeho viny, a potom je také třeba myslet na práva poškozeného, protože i ten v průběhu přípravného řízení může uplatňovat svá práva," vysvětlila ve Stalo se dnes Bradáčová.

„Pokud dohoda o vině a trestu dojde před soud, tak soud bude zvažovat, zda nebyly porušeny procesní předpisy v řízení před státním zástupcem a zda dohoda o vině a trestu je adekvátní. Zda je tam i proporce mezi vinou, to znamená typovou závažností skutku, a trestem, na němž se státní zástupce a obviněný dohodli,“ dodala.

Podle ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila zavedení dohody o vině a trestu ulehčí soudům a stát ušetří za dlouhá trestní řízení.

„Povede to ke zkrácení soudního řízení, ušetří se peníze daňových poplatníků a zvýší se i šance, že se oběť dostane k odškodnění, protože tím, že se dříve vyřeší celý případ, tak se dříve také bude moci odškodnění domáhat,“ uvedl ministr.

Spolupracující obviněný

Předloha, kterou nyní dostane k projednání senát, má také rozšířit využití institutu takzvaného spolupracujícího obviněného. Mohl by pomoci policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání výměnou za snížení trestu nebo beztrestnost.

„U spolupracujícího obviněného na rozdíl od korunního svědka je u dotyčného, který spolupracuje, označena vina. Je rozhodnuto, že je viníkem, jen není potrestán. To znamená, že je upuštěno od potrestání,“ vysvětlil ministr Pospíšil.

Zdůraznil, že touto změnou novela vychází vstříc obětem trestných činů. „Je to důležité, protože to chrání oběť trestného činu, která neztrácí šanci u tohoto spolupracujícího obviněného domáhat se náhrady škody,“ uvedl.

Za přijatelný považuje princip spolupracujícího obviněného i stínový ministr spravedlnosti a senátor za opoziční ČSSD Jiří Dientsbier.

„Beztrestnost pro korunního svědka je také asi řešením, zejména v korupčních trestných činech, kde je zpravidla nedostatek důkazů a nelze často jinak věc dokázat, než že ji rozkryje někdo, kdo se na ní podílel,“ řekl Radiožurnálu.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme