Poslanci schválili zdravotní reformu. Den v nemocnici podraží

Vládní koalici se i přes nesouhlas opozice podařilo ve sněmovně prosadit reformní zákony ve zdravotnictví. Podle schváleného zákona zaplatíme za den pobytu v nemocnici 100 korun, za recept 30 korun. Novela zároveň umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče. Kritikům se ale nelíbí, že standardy zatím nikdo nestanovil. ČSSD zvažuje podání ústavní stížnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR.

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR. | Foto: Filip Jandourek

„Je tam otevření možností připlácet si za nadstandard, pokud má člověk chuť zaplatit si něco při poskytování zdravotní péče, co je svým způsobem luxusnější. I když je to omezeno tím, že není možno připlácet si v tom případě, že existuje jen jeden způsob, jak péči poskytovat,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora a poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek v Ozvěnách dne.

Komunisté a sociální demokraté svorně tvrdí, že nová pravidla ve zdravotnictví rozdělí pacienty na chudé a bohaté. Podle poslanců těchto stran nabídnou lékaři nemocným ve standardu jen základní a nejlevnější ošetření.

Podle poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha přinese zákon víc negativ než pozitiv. „Pacienti zaplatí zhruba dvakrát tolik, a nedostanou nic navíc. Zavádí se dvourychlostní medicína, medicína pro bohaté a chudé. To je pro nás naprosto nepřijatelné a velmi nebezpečné. Chaos v lékové politice se ještě zhorší. To, co tento zákon přinese, budou zase jen vyšší doplatky na léky, které budou muset zaplatit pacienti,“ řekl Rath.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách, které čekají pacienty, mluvila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Lenka Jansová.

Heger ale takové komentáře opozičních poslanců pokládá jen za zbytečné strašení lidí s tím, že lidé dostanou potřebné ošetření hrazené zdravotní pojišťovnou, jak jsme zvyklí nyní.

Za co přesně si pacienti připlatí, zatím nikdo nestanovil. Mluví se ale o některých operacích robotem, odlehčených sádrách, lepších očních čočkách a endoprotézách. Heger řekl, že v budoucnu by si ženy v určitých případech mohly připlatit také třeba za porod císařským řezem. „Žena, která si bude vynucovat císařský řez z důvodů, které nejsou medicínsky podložené, by si ho mohla připlatit,“ podotkl ministr.

„Ono je potřeba odněkud vykročit. Abychom to mohli vůbec dělat, tak musíme mít zákonnou možnost na tom začít pracovat. Základní rozsah zdravotní péče už máme daný. Teď to bude jenom zpřesněno,“ poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Stovka místo 60 korun

Změnou je také to, že za den pobytu v nemocnici zaplatí pacienti 100 korun, místo dosavadních 60 korun. Za recept bychom měli platit jako za celek, a to 30 korun. Pojišťovny pak úplně přestanou hradit levné léky do 50 korun a léky podpůrné - třeba některé medikamenty na křečové žíly nebo na hubnutí.

„Je to velice velké zvýšení. Myslíme si, že nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny s tímto můžou mít velký problém,“ domnívá se místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora. Upozornil také na to, že mu v novele chybí limit, jak dlouho musí lidé za hospitalizaci platit. Například v Německu je to pouze třicet dní.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Poslanec ODS Marek Šnajdr vidí jako přínos novely i to, že zavádí aukce na léky. Ty by organizoval lékový úřad. „Určitě zásadní a správnou novinkou je zavedení elektronických aukcí, což je princip, že u léčivých přípravků se stejnou účinnou látkou bude vítězem soutěže ten výrobce, který českému státu, zdravotním pojišťovnám nabídne nejnižší cenu,“ řekl Šnajdr.

Změny by měly platit od 1. ledna příštího roku. Sociální demokraté jsou ale odhodlaní předložit své námitky dokonce Ústavnímu soudu. Opozice a odbory totiž tvrdí, že zavedení možnosti dokoupit si lepší péči odporuje ústavnímu právu na bezplatnou lékařskou péči. „Jsme odhodláni to prvním krokem změnit v senátu, ale může to skončit i k ústavnímu soudu. To ale sám nemůžu říct, to je po poradě klubu,“ dodal Krákora.

Lucie Husárová 1, Václava Marešová, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme