Poslanci schválili změny zamezující daňovým únikům při výrobě biopaliv

Pozdě, ale přece - tak by se dalo označit dnešní mimořádné jednání sněmovny o novele zákona o spotřebních daních. Poslanci schválili změny, které mají zamezit možným daňovým únikům při přimíchávání biolihu do benzinu. To běží již od 1. ledna, ale bez doprovodné legislativy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze sněmovny

schůze sněmovny | Zdroj: ČTK

Na hrozbu daňových úniků upozornilo už dříve ministerstvo financí, vláda proto do Poslanecké sněmovny poslala novelu, která jim má zabránit.

Pro návrh hlasovalo všech 180 přítomných poslanců ze všech politických stran. Norma teď míří do Senátu. Ten by se jí podle informací ČTK mohl zabývat na nejbližší schůzi, která začne ve středu. Pokud ji senátoři schválí, zbývá jen podpis prezidenta.

Vládní představy počítaly se zavedením změn už od 1. února, poslanci ale změnili účinnost novely na první den v měsíci následující po dni vyhlášení ve sbírce zákonů. Novela by tak podle odhadů mohla začít platit k 1. březnu.

Podle ministerstva existuje například riziko fiktivního přimíchávání biolihu, který by pak výrobce mohl použít k jiným účelům. Líh, který se od nového roku povinně přimíchává do benzínu, totiž má nulovou daň, zatímco na konzumní líh se vztahuje spotřební daň 265 korun za litr.

Nová právní úprava určuje například druhy měřících zařízení, které budou pro celníky sledovat výrobu lihu od začátku do konce. Dalším z preventivních opatření má být zvýšení celní záruky. Tu dopředu platí všichni, kdo obchodují s lihem, který by mohl být určen k pití.

"Zavádí se odlišný režim z hlediska celního zabezpečení takzvaně obecně denaturovaného lihu, kde se nebude vyžadovat zaplacení celních záruk, kdežto u zvláště denaturovaného lihu, kde existuje větší možnost zneužití na jiné účely, se zavádí vyšší celní záruka," vysvětlil Radiožurnálu náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Záloha se má zvýšit z 20 milionů korun za jeden celní sklad na 40 milionů. Výkonnému řediteli Svazu lihovarů Františku Konšelovi ale zdá být toto zvýšení příliš vysoké. "Dotýká se to stávajících lihovarů, které ani nezačaly vyrábět biolíh ani nezvýšily výrobu pitného lihu, a z ničeho nic se jim zvyšuje částka uložení hotových peněz, což snižuje jejich konkurenceschopnost," uvedl Konšel.

Poslanci na dnešní mimořádné schůzi naproti tomu nepodpořili tematické pozměňovací návrhy k novele. Například ten, který vzešel z rozpočtového výboru a počítal s osvobozením nafty pro vodní dopravu od spotřební daně. Výjimka se přitom neměla vztahovat na rekreační plavidla. Neprošlo ani rychlejší navyšování podílu biosložek v pohonných hmotách.

Martin Hromádka, Milada Richterová, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme