Poslanci schválili zpřísnění vyplácení příspěvků na zaměstnávání postižených

Státní příspěvek na zaměstnávání postižených by se neměl vyplácet v plné výši, pokud firmy část mzdy postiženým dávají v benefitech. Vyplývá to z novely zákona o zaměstnanosti, kterou schválili poslanci. Norma teď putuje do Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Invalidní vozík | Foto: public domain, Bestrossi

Chráněné dílny nebo firmy totiž často tímto způsobem pro sebe získávají část peněz, které na zaměstnávání postižených poskytuje stát.

Jak upřesnila jedna z autorek novely, poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská, státní peníze by se měly vypočítávat podle toho, kolik dostane postižený vyplaceno v penězích.

"Naturální plnění nebude započítáváno do finanční náhrady mzdy a tím vlastně nebude refundovaná z pracovních úřadů. Novela by měla přinést určité jistoty pro zaměstnance, kteří byli opravdu občas nuceni část výplaty pobrat v naturálním plnění a pak jim finanční prostředky chyběly. Takže doufáme, že jsme tímto pomohli aspoň trošku," uvedla.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása krok poslanců vítá. Radiožurnálu řekl, že doufá, že se jednání o novele nezkomplikuje v Senátu. Podle něj totiž k podobným praktikám dochází až v desítkách firem.

"Zdá se, že řada firem se snaží takovýmto způsobem vyplatit náhradu mzdy. A samozřejmě většinou ti lidé nemohou naturální plnění potom využít. Oni si to ale uvědomí až později a tím vlastně přicházejí o peníze," uvedl.

Podle něj jde především o poukázky na lázeňskou léčbu a na rekondiční pobyty. "To znamená na jakési rehabilitační pobyty, které organizují zpravidla jiní poskytovatelé než lázeňskou péči," dodal.

Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme