Poslanci schválili zrušení souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte

K léčbě dítěte už by nemusel být třeba souhlas obou rodičů. Poslanci schválili novelu, která toto opatření ruší. Nově postačí, když s léčbou bude souhlasit samo dítě. Lékař ale musí rozhodnout, že takový postup je přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Rodiče budou mít právo na informace, které mohou i převést na prarodiče nebo chůvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá pacientka | Foto: Jana Káninská

„Souhlas rodiče se vyžaduje jenom v případě, že lékař usoudí, že dítě není zralé natolik, aby samo o sobě mohlo rozhodnout, což bude záležet asi na rozhodnutí lékaře podle toho, v jakém stavu je to dítě. Samozřejmě přísnější měřítka bude klást na situace, které jsou závažnější,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Povinný souhlas obou rodičů zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma v zákoně o zdravotních službách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci zrušili povinný souhlas obou rodičů s ošetřením dítěte. Uleví se tak rozvedeným párům a svobodným matkám, jak zjistila redaktorka Radiožurnálu Martina Spěváčková.

Vzhledem k tomu, že polovina manželství v Česku končí rozvodem, však docházelo k řadě absurdních situací a někdy se kvůli sporům rodičů dítě ani k lékaři nedostalo.

Skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) proto připravila novelu, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

V roce 2000 Česká republika ratifikovala úmluvu o lidských právech a biomedicíně, která říká, že u nezletilého se přihlíží k jeho názoru. Otázkou však je, jak lékař pozná, jestli dítě o sobě může rozhodovat samo.

Podle pediatra a předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe je ve většině případů lékař po rozhovoru s dítětem schopen posoudit, do jaké míry má respektovat jeho přání.

„V případech, které jsou závažnější, hypoteticky kdyby dítě třeba odmítalo nějakou léčbu, potom se k posouzení rozumové vyspělosti přibere psycholog nebo psychiatr,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu přibližuje pediatr a předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx

Pokud panuje rozpor mezi přáním dítěte a rodičů a není to akutní stav, potom může lékař požádat o definitivní stanovisko opatrovnický soud.

„My jsme se i v praxi setkali s tím, že šestnáctiletý či sedmnáctiletý jedinec odmítá léčbu proti vůli svých rodičů a nakonec se po všech psychologických analýzách dá za pravdu jemu,“ dodává.

Ve světě je považována hranice 14 let jako ta, za kterou většina dětí je schopna dohlédnou důsledku svého rozhodování.

Věra Pfeifferová, Klára Bílá, bre, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme