Poslanci schválili zvýšení DPH, sociální škrty i omezení podpory stavebního spoření

Sněmovnou dnes prošla vládní opatření, která přesunou miliardy korun z kapes občanů do státní pokladny. Poslanci schválili zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku z 10 na 14 procent, balík úsporných opatření v sociální oblasti a také omezení státní podpory stavebního spoření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.7.2011

Poslanecká sněmovna 13.7.2011 | Foto: Filip Jandourek

Vládní novela zákona o DPH počítá s tím, že v příštím roce se má dolní sazba DPH zvednout z 10 na 14 procent a od roku 2013 se pak obě sazby DPH mají sjednotit na 17,5 procenta. Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, knih, novin, služeb, hromadné dopravy, což se nelíbí opozici. Vláda ale argumentuje tím, že peníze potřebuje na financování důchodové reformy.

Sněmovna dnes hlasy koalice schválila také balík úsporných opatření v sociální oblasti. Stát by měl od příštího roku vyplácet kompenzaci lidem bez práce za nevyplacené odstupné nebo odchodné. Soubor opatření také například snižuje dlouhodobou nemocenskou nebo omezuje porodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl bývalý viceguvernér centrální banky a dnes ředitel konzultingu společnosti Deloitte, Luděk Niedermayer.

Poslanci dnes také schválili omezení státní podpory stavebního spoření. Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy, zdaňovat se budou úroky z vkladu. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun.

Projednávání reformních zákonů vyvolalo spory mezi opozicí a koalicí. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka o vládních zákonech prohlásil, že nejsou z reálného světa, že až jeho strana vyhraje volby, změny zruší nebo změní.

Premiér Petr Nečas hned poté sociální demokraty obvinil z programu věčného zadlužování a ČSSD vytkl, že slibovala 13. důchody nebo zvyšování sociálních dávek.

Schválená opatření míří na obě strany státního rozpočtu

Jak na Rádiu Česko uvedl bývalý viceguvernér centrální banky a dnes ředitel konzultingu společnosti Deloitte, Luděk Niedermayer, schválená opatření míří na obě strany státního rozpočtu.

„Jednak navyšují příjmy – zvýšení snížení sazby DPH, a také se snaží snižovat nějaké výdaje. Takže se dá říct, že vláda se snaží ty kroky rozkládat všemi možným způsoby. Řada komentátorů by si určitě dovedla představit i jiná opatření, ale v zásadě se děje to, co se dít musí,“ řekl.

Ekonomicky by podle něj nejlepší snižovat ty výdaje státního rozpočtu, které jsou ekonomice nejméně prospěšné.

„Hovořím o provozních nákladech státu, o často neefektivně, netransparentně či dokonce zkorumpovaně zadávaných zakázkách, což je ovšem věc, která se snadno řekne, ale hůř se dělá. Žádoucí by také bylo snížit provozní náklady stát tím, že by ubylo lidí, kteří jsou na výplatní listině státu. To by byla opatření nejzdravější pro české veřejné finance a zároveň jsou to opatření, ve kterých by vláda proti očekávaní nejvíce zaostávala,“ řekl.

Renáta Prátová, Rádio Česko, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme