Poslanci se budou zabývat nucenou správou ve VZP

Poslanci by dnes měli dokončit dvakrát přerušenou debatu o situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně a rozhodnout o tom, zda zřídí sněmovní vyšetřovací komisi, která by hospodaření VZP prověřila. Zatímco ministr zdravotnictví David Rath mluví hlavně o prověření vazeb některých politiků na VZP, opoziční ODS chce, aby poslanecký tým vyšetřil mimo jiné i okolnosti uvalení nucené správy na tuto pojišťovnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Marián Vojtek

Podle šéfa poslanců vládní ČSSD Michala Krause je výsledek dnešního jednání o naší největší zdravotní pojišťovně téměř jasný: "Zřejmě nebude schválen plán zdravotního pojištění za rok 2005. S největší pravděpodobností bude vytvořena vyšetřovací komise, která by se měla dobrat ve sporu mezi ministrem Rathem a ředitelkou Musílkovou nějakých stanovisek, názorů, snad i argumentů a řešení."

Vznik komise má ve sněmovně širokou podporu. Jednotlivé strany se ale zatím dohadují o tom, co by vlastně měla vyšetřovat. Vznik vyšetřovací komise, která by se zabývala důvody a zákonností nucené správy, považuje za dobrý nápad místopředseda ODS Ivan Langer. "Pokud to bude pojato komplexně, aby se to vyšetřilo podle hesla: padni komu padni, potom to určitě podpoříme," řekl Langer.

Návrh na zřízení parlamentní vyšetřovací komise k hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny podporuje i KDU-ČSL. Poslanec této vládní strany Josef Janeček je přitom zklamaný z dosavadních debat zákonodárců na toto téma. Ocenil by, kdyby se dnešní diskuse znovu nedostala na úroveň osobních soubojů, ve kterých šlo - podle něj - daleko více o peníze než o pacienty. Obává se však, že komise bude mít na práci málo času.

Očekává se, že diskuse na toto téma zabere poslancům zřejmě celý den. Většina zákonodárců přitom předpokládá, že jedním z výsledků bude neschválení zdravotně pojistného plánu pojišťovny za tento rok.

Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme