Poslanci se odmítli vzdát svých privilegií

Poslanci si odmítli zrušit bezplatné vnitrostátní letenky a vysoké diety při zahraničních cestách. Návrh předsedy křesťanských demokratů Miroslava Kalouska na omezení některých výsad zákonodárců sice v konečném hlasování Poslanecká sněmovna schválila, ale ve zcela okleštěné podobě. Zákon teď ještě posoudí Senát a prezident republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

porada poslanců | Foto: ČTK

Poslanci si odmítli snížit diety při zahraničních cestách, které jsou 2,5krát vyšší než diety ostatních zaměstnanců, a zrušit bezplatné vnitrostátní lety. Omezili jen cestovní náhrady pro parlamentní funkcionáře. "Poslanci tak podle mého názoru promarnili příležitost vzdát se některých privilegií, která jsou zcela nepřípadná," komentoval schválení o dvě třetiny zredukovaného návrhu jeho předkladatel, předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Výhrady vůči normě měli především poslanci ze severní Moravy. Hlavně kvůli myšlence zrušení bezplatné letecké dopravy označovali návrh za diskriminační a populistický. Návrh předpokládal, že poslanci by si letenky hradili z běžných cestovních náhrad, které dostávají k platu. Sněmovna by tak ušetřila asi čtyři miliony korun.

Karel Vymětal z KSČM, který leteckou dopravu využívá, poukázal na to, že oproti pražským poslancům by ti ze vzdálených regionů pak byli znevýhodněni. "V případě potřeby a nezbytnosti samozřejmě létám. Jezdím jak vlakem, tak svým autem a létám i letadlem, podle toho, jak to vychází. Já myslím, že odpověď na takovouto otázku by dali pražští poslanci, kteří berou přes 20 tisíc a jezdí po Praze zadarmo metrem."

Návrh na zrušení bezplatného cestování městskou hromadnou dopravou předložil nezařazený poslanec Tomáš Vrbík, i ten ale Sněmovna při hlasování zamítla.

Jedinou z přijatých změn je tak omezení cestovních náhrad pro ty parlamentní funkcionáře, kteří mají služební vůz. Napříště si budou muset vybrat, zda chtějí dál používat kartu na benzin a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, anebo si nechají plné náhrady a karty na benzin se vzdají.

Předseda KDU-ČSL Kalousek chce návrh, který by omezil některé výhody zákonodárců, předložit znovu, ovšem až v příštím volebním období.

Srovnání: Jakými privilegii disponují poslanci německého Bundestagu?

Poslanci německého Bundestagu jsou podle ústavy nezávislí a nepobírají plat. Z titulu svého působení v parlamentu dostávají diety. Od roku 1977 jsou diety nezdanitelným příjmem, rovným pro všechny poslance a činí 7900 euro měsíčně. K tomu mají roční paušál 3,5 tisíce na pronájem bytu či kanceláře ve volebním obvodě, provoz auta a podobně.

Služební cesty se řídí občanskými pravidly o náhradě cestovních výdajů. Cesty do volebních obvodů si poslanci hradí sami. Pokud nejde současně o soukromou cestu, mohou využít volnou drážní jízdenku Spolkového sněmu. Podle paragrafu 2 Zákona o poslancích je člen Spolkového sněmu do jednoho roku od vypršení mandátu chráněn i imunitou. Velká část poslanců ji ale chápe jako přežitek.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme