Poslanci se po pauze sešli k dalšímu nočnímu jednání

Poslanci se po 18. hodině vrátili k debatě o vládních reformách. Opozice je připravena schvalování dál oddalovat obstrukcemi. V tomto týdnu je to už třetí noční jednání. Jako první má přijít na řadu hlasování o návrhu na omezení státního příspěvku pro stavební spoření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD bojuje obstrukcemi proti přijetí vládních reforem | Foto: ČTK

Debata k normě trvala ve sněmovně kvůli obstrukcím 20 hodin. Oba tábory jsou opět připraveny jednat i v noci a o víkendu.

Koaliční strany by se ale mohly pokusit o změnu strategie tím, že by sloučily rozpravu ke všem dalším reformním zákonům, které do sněmovny vrátil Senát.

To by pomohlo omezit obstrukce ČSSD, protože všechny předlohy by se tak papírově staly jediným jednacím bodem. Vzhledem k tomu, že už dřív byla debata omezená na dvě desetiminutovky pro každého poslance, řečnění na plénu by se výrazně omezilo.

ČTĚTE TAKÉ: ČSSD chce odložit reformu penzí na rok 2015, Nečas to odmítl

V kuloárech se mluví o tom, že nasazení této taktiky projednávali odpoledne šéfové poslaneckých klubů. Premiér a předseda ODS Petr Nečas to nahlas nepotvrdil, ale zároveň řekl, že koalice využije vše, co jí jednací řád sněmovny dovolí.

„Tady je pokus skutečně včetně rozpočtu blokovat celou vládní agendu, zjevný pokus paralyzovat fungování Poslanecké sněmovny a jsme z tohoto pohledu oprávněni použít všechny přiměřené části zákona o jednacím řádu, některé z nich použít možná i méně tradičně,“ uvedl Nečas.

Sociální demokracie na to reagovala sdělením, že by v takovém případě uvažovala o ústavní stížnosti. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jsou obstrukce jen reakcí na aroganci vlády.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme