Poslanci se podruhé zabývají rozpočtem

Poslanci mají na stole už podruhé vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Jeho podoba se ve vládní koalici rodila v bolestech a čekají ji zřejmě ještě desítky pozměňovacích návrhů z parlamentu. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek z KDU-ČSL upozorňuje na to, že základní rámec veřejného hospodaření je dán a velké přesuny peněz z jednotlivých kapitol nejsou v dané ekonomické situaci země příliš reálné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

I přesto je ale podle Kalouska pravděpodobné, že řada pozměňovacích návrhů v tomto směru při jednání poslanců zazní: "Nicméně přání jsou v přímém rozporu s ekonomickou realitou a finančními možnostmi. Těžko se může něco změnit. Dojde jistě k některým změnám v řádu desítek miliónů, ale to je tak maximum, které si dovoluji předvídat."

Očekává se, že druhé čtení může trvat i několik hodin. Sněmovní rozpočtový výbor, který je garantem rozpočtu, totiž dostal stovky pozměňovacích návrhů. Další připomínky mohou poslanci navrhovat dnes. Velkou šanci na úspěch ale ministr financí Bohuslav Sobotka těmto návrhům nedává. "Obyčejně to bývá tak, že návrhy, které jsou přednášeny na plénu poslanecké sněmovny, slouží spíše k tomu, aby poslanci demonstrovali snahu podpořit tyto jednotlivé lokální nebo skupinové zájmy. Obyčejně takovéto návrhy mají daleko menší šanci na úspěch než návrhy, které jsou součástí usnesení rozpočtového výboru."

Poslanecká sněmovna se ale zabývala i zákonem o myslivosti a přes odpor ODS jeho novelu schválila. Norma z dílny zákonodárců ČSSD, KDU-ČSL a KSČM má podle předsedy zemědělského výboru Ladislava Skopala především zjednodušit administrativu pro činnost honebních společenstev. Občanští demokraté ale novele mimo jiné vytýkají, že omezuje práva vlastníků pozemků. Skopal přitom tvrdí, že základní spor se vede o to, komu patří zvěř: "Naše idea říká, že zvěř patří státu a stát rozhoduje o tom, jak se s ní nakládá. Naši kolegové převážně z ODS tvrdí, že zvěř patří vlastníkovi pozemku a ten má právo nakládat s tou zvěří podle svého. To je vlastně ten velký spor a velký problém mezi těmito skupinami." Novelu zákona o myslivosti ještě posoudí Senát.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme