Poslanci se pokusí přehlasovat Klausovo veto eurozatykače

Poslanci mají dnes znovu hlasovat o tom, zda se má i na české občany vztahovat evropský zatykač. Příslušné zákony už jednou parlament schválil, ale nepodepsal je prezident Václav Klaus. Jeho veto chtějí přehlasovat koaliční zákonodárci, kteří věří, že jde o důležitou součást evropského boje proti zločincům a teroristům. Proti eurozatykači v Česku je ODS a většina komunistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny

jednání sněmovny | Foto: Česká televize

K přehlasování prezidentského veta je ve sněmovně potřeba 101dnoho hlasu. Koaliční zákonodárci ve dvousetčlenné dolní komoře tuto většinu mají, ale tento týden se musí obejít bez hospitalizovaného ministra kultury a poslance ČSSD Pavla Dostála.

Přehlasovat veto prezidenta se jim ale přesto zřejmě podaří přehlasovat, protože Dostálův hlas se chystá nahradit komunista Jiří Dolejš. "Rozhodl jsem se eurozatykač podpořit a hlasovat proti prezidentskému, protože eurozatykač potřebujeme, a pokud jsou nějaké dílčí nedostatky, tak se dají odstranit dodatečně," oznámil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Zásadně proti jsou stále opoziční občanští demokraté. Podle nich jde o protiústavní krok, porušující základní občanská práva a svobody. "Jsme přesvědčeni, že jde o zásah do ústavního pořádku České republiky, a jako takový kvůli tomu v uvozovkách eurozatykač podpořit nemůžeme," řekl místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer.

Sociálnědemokratický poslanec a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan z ČSSD ale tuto obavu nesdílí. Případné nesrovnalosti mohou být podle něj doladěny po stanovisku Ústavního soudu později. "V této chvíli se ovšem nedomnívám, že by to mělo bránit naší snaze přidat se k ostatním evropským partnerům v boji proti kriminalitě," míní Kavan.

Znovu je ve hře také zavedení povinných maturit. S připomínkami totiž nový školský zákon vrátili senátoři. Postavili se proti tomu, aby gymnazisté museli povinně maturovat z matematiky, jak to v červnu navrhla sněmovna.

Před schvalováním jsou rovněž zákony, které mají zrušit povinnou vojnu a náhradní vojenskou službu a otevřít tím cestu ke vzniku profesionální české armády. Branná povinnost by měla být od počátku roku 2005 vyžadovaná pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu.

Poslanci by měli také projednat a případně do třetího čtení postoupit vládní předlohu, která pracovníkům veřejného sektoru, soudcům a dalším ústavním činitelům definitivně ruší od příštího roku 13. a 14. platy.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme