Poslanci se sejdou ke kauze ProMoPro příští čtvrtek

Mimořádnou schůzi sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro svolala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová na příští čtvrtek 5. května. Jedna schůze už na toto téma byla. ČSSD navrhovala, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Sněmovna ale tehdy hlasy koalice neschválila program a zasedání se nekonalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil že dává svou funkci k dispozici | Zdroj: ČTK

Nové zasedání, které iniciovala opoziční ČSSD kvůli údajnému plýtvání peněz při předsednictví Česka Evropské unii, se ale s největší pravděpodobností uskuteční.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová připouští šance opozice prosadit schválení programu schůze

Poslanci dvou menších koaličních stran chtějí opustit sál a opoziční ČSSD a KSČM by měly sílu program schůze schválit. ODS ale zdůrazňuje, že podle koaliční smlouvy mají TOP 09 a Věci veřejné hlasovat proti.

Velkou šanci opozice, že se jí podaří mimořádné jednání uskutečnit, připouští i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová:

"O tom se ještě bude koalice bavit. Nebude-li nalezen jednotný postup, což já bych považovala za známku silné a zdravé koalice, tak tady bude to hlasování a bude umožněn tento program. Téma stále žije ve veřejnosti, možná by bylo i dobře, kdyby ho pan ministr Vondra pořádně uzavřel a vysvětlil,“ domnívá se Miroslava Němcová.

Jak poznamenala, bylo by dobře, kdyby debata vedla k objasnění. „Ale vzhledem k tomu, jak znám rozpravy, jak tady probíhají, tak málokdy vedou k nějakému objasnění, většinou se to ještě více zamotá a ta nenávist mezi politickými subjekty vyhřezne ještě více. A spíše to destabilizuje jednání sněmovny, než by jí to pomohlo,“ uzavřela její předsedkyně Němcová.

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun.

Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Milan Kopp, Milada Richterová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme