Poslanci se shodli na lepším odškodnění odbojářů

Poslanecká sněmovna se nezvykle jednotně shodla na přijetí zákona, který chce lépe odškodnit aktivní účastníky všech tří odbojů. V budoucnu by tak mohli dostávat měsíčně k důchodu 2500 korun jako kompenzaci za to, že ne vždy mohou využívat bezplatné telefonování, dopravu a další výhody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

Návrh, který sněmovně předložil poslanec ODS Jan Vidím, podpořily všechny parlamentní strany. Vyplývá z něj, že nárok na peněžní kompenzaci mají také vdovy po legionářích, veteránech ze druhé světové války a bojovnících proti komunismu.

Podle Vidíma obsahuje zákon dva způsoby odškodnění. Jeden se týká prvního a druhého odboje a další má zajistit kompenzace za možnou ztrátu některých výhod jako je levnější telefonování a vnitrostátní veřejná doprava, a to pro účastníky všech tří odbojů.

"V té první části se jedná o padesátikorunu za každý měsíc, který strávili buď v koncentračním internačním táboře, nebo se zbraní v ruce v boji za vznik Československa či proti nacistické diktatuře. Ve druhé části se jedná o částku 2500 korun k důchodu měsíčně jako kompenzace za možnou ztrátu výhod," vysvětlil Vidím.

Do sněmovnou dnes přijatého zákona se dostal také návrh Radima Turka z ČSSD, který prosadil, aby ti, kteří se do odboje v letech 1939 až 1945 zapojili na dobu kratší než tři měsíce, dostali jednorázově 30.000 korun. Pokud novelu schválí Senát a podepíše ji prezident, platit bude od začátku příštího roku.

Termín první odboj označuje boj za vznik samostatného Československa v době první světové války. Druhý odboj je boj proti nacistické okupaci Čech a Moravy a služba v československých zahraničních armádách a spojeneckých vojscích v letech 1939 až 1945. Třetím odbojem se pak rozumí odpor proti komunistickému režimu.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme