Poslanci se vrátí k návrhu na Den památky Jana Palacha. První čtení provázely námitky KSČM

Už příští rok by mohl v kalendáři přibýt další významný den. 16. leden by měl připomínat oběť Jana Palacha, který se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálil. Počítá s tím návrh zákona, který připravili poslanci vládní koalice. Sněmovna se k němu dnes vrátí ve druhém čtení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

Při prvním čtení návrhu zákona se o rozruch v sále postaral komunistický poslanec Miroslav Grebeníček. Nelíbilo se mu, že autoři předlohy označili Jana Palacha za bojovníka proti totalitnímu režimu.

„Například tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící,“ řekl Grebeníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Věra Masopustová

Při těchto slovech většina poslanců v jednacím sále zpozorněla.

„Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům, kteří měli podporu i ve všech strukturách Svazu vysokoškolského studentstva,“ pokračoval Grebeníček.

Už při vystoupení Miroslava Grebeníčka opouštěli koaliční poslanci na protest svá místa, po jeho projevu se pak rozpoutala emotivní diskuze.

Do té vstoupila i autorka návrhu, poslankyně ODS Jana Černochová. „Je strašně moc dobře, že tady tento návrh zákona leží, protože zástupce Komunistické strany Čech a Moravy, pan Grebeníček, nám jasně ukázal, že se jejich myšlení a demagogie hraničící s fanatismem se za 45 let vůbec, ale vůbec nikam neposunula,“ řekla Černochová.

Podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů však taková debata do parlamentu nepatří.

„Samozřejmě se nejednalo o nějakou jednoduchou událost, ty reakce byly velice pestré. Jednoznačně shrnovat to do nějaké diskuze o tom, jestli se upálil proti totalitní komunistické moci nebo režimu, je totálně ahistorické a zatemňuje to vlastně ty důvody, kvůli kterým se to stalo,“ podotkl Blažek.

Dnes se sněmovna k návrhu uzákonění Dne památky Jana Palacha jako významného dne vrátí znovu. Definitivně by o něm mohla rozhodnout už příští týden.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme