Poslanci se zajímají o armádní Pandury i o Tatry

Druhá největší armádní zakázka na nákup obrněných transportérů za více než 20 miliard korun. Tak o tu se budou dnes zajímat poslanci ze sněmovního výboru pro obranu. Armáda trvá na tom, že smlouvy s americko-rakouskou zbrojovkou Steyr jsou zrušené, protože první obrněnce nedostala včas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatra 815 | Foto: www.army.cz

Ministerstvo obrany dál trvá na tom, že necelé dvě stovky vozidel Pandur nekoupí. Americko-rakouská zbrojovka Steyr naopak požadovala, aby se česká strana k miliardovému kontraktu vrátila. To ale ministerstvo odmítlo. Návrh dalšího postupu projedná vláda koncem ledna.

Zbrojovka navíc chtěla, aby armáda převzala a zaplatila prvních 17 zatím vyrobených obrněnců. I tady ale narazila na odpor. Ministerstvo naopak navrhovalo, aby parametry vozidel otestovala nezávislá zkušebna na jejímž výběru by se obě strany dohodly.

"Tento návrh české strany byl dodavatelem jednoznačně odmítnut. Jednání bylo poté na návrh dodavatele ukončeno," uvedla 8. ledna ledna ministryně obrany Vlasta Parkanová. Více se dočtete ZDE.

Poslance dnes bude zajímat i to, jak je ministerstvo obrany daleko se zkouškami nových nákladních automobilů Tatra. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka i tuto zakázku provázejí problémy.

"Dodávka automobilů Tatra se určitě zpozdí, ale už je v podstatě jisté, že vozidla budou dodána a budou použitelná. V tuto chvíli jsou tatrovky ve vojskových zkouškách a procházejí jimi v zásadě bez problémů. To znamená - v průběhu kontrolních zkoušek jsme zjistili, že vozidlo nesplňuje přesně to, co jsme od něho požadovali, co bylo stanoveno ve smlouvě. A proto Tatra musela provést některé dodělávky, řekl Radiožurnálu Čírtek."

Milan Kopp, Jana Petrová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme