Poslanci se znovu pokusí schválit program lednové schůze

Až dnes rozhodnou poslanci o tom, které body včera zahájené schůze sněmovny projednají. Do programu svého lednového zasedání totiž navrhli, i přes varování organizačního výboru, téměř stovku doplňků. Kvůli velkému množství změn a nutnosti projednat je ještě ve sněmovních klubech pak předseda dolní komory za ČSSD Miloslav Vlček úterní jednání po necelých dvou hodinách netradičně přerušil, a to do dnešního rána.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Miloslav Vlček Českému rozhlasu potvrdil, že se poslanci nemusejí doporučením vedení sněmovny řídit:

"My nemůžeme ubírat poslancům jejich ústavní právo vystoupit s návrhem k programu. To byl jen takový apel na poslanecké kluby, aby ty návrhy šly přes předsedy poslaneckých klubů. Předsedové vystoupili, ale vystoupili i další poslanci. Je to totiž poslední příležitost zařadit něco nového do legislativního procesu, který má určité lhůta a zákonitosti. Doufám, že během hodiny bude schválen program a budeme moci začít jednat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž parlamentní zpravodajky Českého rozhlasu Milady Richterové o jednání poslanecké sněmovny.

V to doufá a přerušení rozhodnutí o programu této schůze sněmovny vysvětluje i předseda klubu ODS Petr Tluchoř:

"Sněmovna program nepochybně hlasovat bude, ale v tuto chvíli zaznělo téměř 150 návrhů na změnu programu a pokud má být základní přehled o tom, o čem hlasujeme, tak je nutné, aby ty změny byly na papíře, abychom viděli co je v tu chvíli hlasováno a nehlasovali pouze podle toho, kdo ten návrh dával, ale podle věcného obsahu návrhu."

Předvolební boj

ODS bojovala kromě některých vládních novel včetně změny občanského zákoníku i za projednávání stále odkládaného senátního návrhu zákona o protikomunistickém odboji.

Strana zelených chce dostat na program sněmovny návrhy o regulaci lobování a o omezení poslanecké imunity nebo novelu horního zákona. Poslanec za zelené Martin Bursík přitom vládu obvinil z podléhání lobbistickým tlaků uhelných společností. Premiér Jan Fischer pak požádal Bursíka kvůli nařčení o veřejnou omluvu.

Pravda je, že sněmovní kluby chtějí do voleb projednat hlavně své návrhy. Jen předsedové ČSSD a KSČM navrhli na třicet úprav. Levice se snaží mimo jiné opětovně prosadit úplné nebo alespoň částečné zrušení zdravotnických poplatků. Usiluje také o vyplacení 13. důchodů a s pomocí lidovců i o zvýšení mateřské.

Boj už jen o program lednové schůze sněmovny očekával před květnovými volbami i předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda:

"To se dalo čekat, čím budou schůze blíže volbám, tím zde budou větší zmatky. To bude divadlo, které se zde asi bude odehrávat velmi často, protože zde jde často víc o předvolební exhibici, než o řešení problémů."

Jitka Malá, Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme