Poslanci si opět zkusí omezit imunitu. Od roku 1995 o tom hlasovali už jedenatřicetkrát

Zákonodárci a ústavní soudci by mohli přijít o svou doživotní imunitu. Dnes by o tom měli opět rozhodovat poslanci. Poslanecká ústavní novela by zrušila doživotní imunitu, ta by nově trvala jenom po dobu mandátu. Podobných pokusů bylo už několik, zatím ale bez úspěchu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Poslanecké sněmovny 12. února

Schůze Poslanecké sněmovny 12. února | Foto: Filip Jandourek

Poslanci se pokusili omezit svoji imunitu už jedenatřicetkrát. Poprvé to bylo v roce 1995.

Poslední pokus ztroskotal loni v dubnu kvůli nedisciplinovanosti několika sociálnědemokratických senátorů, kteří klíčové hlasování v Senátu propásli. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc věří, že tentokrát se podobné extempore nebude opakovat.

„Pro toto hlasování je třeba 120 hlasů bez ohledu na počet přítomných a já bych chtěl vyzvat zástupce vládní koalice, pokud to myslí vážně s omezením imunity, aby toto hlasování proběhlo tehdy, kdy tady vládní koalice bude mít většinu svých poslanců, aby se nestalo to, že tento zákon spadne pod stůl,“ apeloval Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákonodárci by mohli přijít o celoživotní imunitu. Podstatu poslaneckého návrhu shrnuje Lenka Jansová

Na zrušení doživotní imunity se dohodli představitelé všech sněmovních stran. Podle verze, o které se teď bude rozhodovat, by stále platilo, že poslance ani senátora není možné trestně stíhat bez souhlasu jeho komory.

Pokud by ale Poslanecká sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání po zániku mandátu.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek by šel ještě dál. Imunitu by omezil jen na projevy v parlamentu. Podle něho neumí s tímto ústavním nástrojem zákonodárci zacházet, což se prý ukázalo při vydání jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.

„Protože neumíme tento instrument používat tak, jak bychom ho z ústavy používat měli, ale používáme ho pouze jako nástroj často velmi nechutného politického boje, odstraníme tuhle třecí plochu z našeho prostoru a významně tím přispějeme k politické kultuře v této sněmovně,“ řekl Kalousek.

'Imunita dělá z poslanců občany vyšší kategorie'

Politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické upozorňuje, že hlasování o vydání by nemělo být o tom, jestli zákonodárce něco udělal, nebo ne.

„Tam by se mělo jenom rozhodovat, jestli je tu jakési podezření, že tam může být politická motivace, že jde třeba o to změnit většinu, aby se něco neodhlasovalo, takže někdo se stává obětním beránkem. Všechno to, co je navíc kromě těchto věcí, je vlastně svým způsobem nemravné a porušuje principy rovnosti, protože z nich dělá někoho, kdo jsou občané vyšší kategorie,“ míní Dvořáková.

Také podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy by se neměla imunita zneužívat.

„Imunita má chránit poslance před vydáním v situaci, kdy to je nějaká záležitost evidentně vykonstruovaná, kdy to je třeba nějaký útok zločineckých sil, které ten poslanec třeba vyšetřoval,“ podotkl Mlejnek.

Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme