Poslanci si pozvou Babiše s Faltýnkem. Chtějí vysvětlení k policejní žádosti o vydání

Příští týden by vedení hnutí ANO mělo jednat o žádosti policie, která chce po sněmovně vydat ke stíhání předsedu ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Podle Babiše se o tom ale budou bavit na běžné schůzce kvůli kampani, o mimořádné předsednictvo zatím nikdo z vedení hnutí nepožádal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ANO, Jaroslav Faltýnek (vlevo), Andrej Babiš. Archivní foto. | Foto: Martin Svozílek

Babiš zatím neplánuje, že se předčasně vrátí z dovolené. Ještě před koncem července mu podle jeho slov policie řekla, že je v případu svědek. Policejní žádost teď proto nechápe.

Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Číst článek

O žádosti bude nejdřív rozhodovat mandátový a imunitní výbor sněmovny. Poprvé se sejde příští pátek. „Výbor je svolán na pátek 18. srpna v 9 hodin ráno,“ informovala jeho předsedkyně Miroslava Němcová z ODS.

Příští pátek se ale Babiš na jednání výboru nechystá. „Nepočítám s tím. Je to jejich zasedání a jejich pravomoc, ať o tom rozhodnou. Předpokládám, že moji právníci to řeší.“

Na další jednání však poslanci Babiše s Faltýnkem pozvou, aby se k žádosti vyjádřili. A možná se výbor sejde ještě víckrát, třeba když bude chtít před svým rozhpodnutím doplnit další informace - v obdobných případech jde o běžnou praxi. Sněmovna musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září.

PŘEHLEDNĚ: Jak Andrej Babiš poslancům vysvětloval Čapí hnízdo

Číst článek

Babiš řekl, že se vydání nebudou bránit. Považuje ale žádost policie za součást politického boje, který ho má poškodit. Faltýnek v sms Radiožurnálu napsal, že dokud se s žádostí neseznámí, nebude se k případu vyjadřovat.

Vydání obou zákonodárců by mohli podpořit i někteří poslanci za hnutí ANO - počítá s tím třeba Helena Válková z ústavně-právního výboru.

Za předpokladu, že budou oba poslanci v nadcházejících volbách znovuzvoleni, sněmovna by o jejich vydání musela hlasovat znova. Jednalo by se totiž o jiný mandát, než ten, o kterém by rozhodovala sněmovna nyní.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme