Poslanci si rozdělí vedoucí posty ve výborech sněmovny

Rozdělení postů ve sněmovních výborech dnes získá definitivní podobu. Výbory totiž odpoledne zvolí své vedení. Ještě před tím se ale dají čekat jednání politických stran o tom, jak si vedoucí pozice v orgánech sněmovny rozdělí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolení poslanci složili na prvním zasedání ve Sněmovně poslanecký slib

Nově zvolení poslanci složili na prvním zasedání ve Sněmovně poslanecký slib | Foto: Tomáš Adamec

Se svým postavením není spokojená například ČSSD. Jako nejsilnější strana ve sněmovně by si své zastoupení ve výborech představovala jinak, než jak vypadá nabídka stran vyjednávajících o vládě. Co se ČSSD nabídlo shrnul předseda klubu ODS, Petr Tluchoř.

„My jsme přesvědčeni o tom, že sociální demokracii patří slušné, solidní místo zvláště v kontrolních mechanismech. Nabízíme jak dvě komise kontrolně-bezpečnostní, tak výbor mandátní a imunitní, hospodářský, výbor pro obranu a bezpečnost. Jsou to velmi silné dva ze tří největších výborů. Přijde mi to jako nabídka korektní,“ řekl Tluchoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka

Sociální demokracie chce ale z výborů kontrolovat kroky vlády. I proto není spokojená s tím, že by neměla mít některé důležité posty. "Nám se velmi nelíbí fakt, že komise, která má dozorovat užívání odposlechů, by měla být v rukou představitelů vládní koalice. Jde o porušení demokratických pravidel,“ řekl úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Jednotlivé strany by podle Sobotky měly být zastoupeny tak, aby to odpovídalo jejich reálné síle a velikosti poslaneckých klubů. Pro sociální demokraty je důležitý ještě výbor pro sociální politiku a také zahraniční výbor.

Podle předsedy sněmovního klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka je ale rozdělení vlivu sněmovních stran spravedlivé. „Trojkoalice navrhovala poměr sedm, sedm, šest, tři, který odpovídá poměrnému systému po odečtu hlasů komunistů. U nich jsme museli zkonstatovat, že je nepovažujeme za demokratickou stranu. Dostali kontrolní výbor a ve zbývajících výborech nemají nárok na poměrný systém,“ řekl Gazdík.

KSČM je ale přesvědčena, že to demokratické není. „Přirozenou povinností opozice je zabezpečovat kontrolní funkce parlamentu vůči vládě, což ovšem není pouze kontrolní výbor. Kontrolní funkce parlamentu vůči vládě je o tom, že vláda je odvozena od parlamentu. A samozřejmě i v hospodářských výborech musí mít opozice silnou pozici,“ uzavřel šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Názor politologa

„Myslím, že jsme v situaci, kterou můžeme očekávat vždy po nějakých volbách. Ať už bude vládní většinu reprezentovat kdokoli, a v opoziční roli bude kdokoli, vždy bude říkat, že vláda odstrkuje opozici, nedává jí dostatek prostoru a nastane ono pověstné honění zloděje zlodějem,“ řekl politolog Metropolitní univerzity Praha Petr Just.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření k obsazení vedoucích postů v Poslanecké sněmovně na Rádiu Česko.mp3

Poukázal také na to, že styl vládnutí na české politické scéně byl, je a bohužel zřejmě i bude spíše konfrontační než kooperativní. Zároveň doporučil, aby při rozhodování o důležitých věcech, například důchodové reformě, měla větší slovo opozice.

„ODS mohla udělat určité ústupky co se týká většího zapojení ČSSD do klíčových sociálních, zdravotních, daňových a finančních reforem,“ dodal Petr Just.

Igor Maňour, Veronika Malá, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme