Poslanci si rozdělí výbory ve sněmovně

Podruhé od voleb se dnes sejdou poslanci. Dořešit by měli záležitosti spojené s ustavením nové sněmovny a zejména jejích orgánů. Volit se proto budou členové jednotlivých výborů, ty potom rozhodnou i o svém vedení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolení poslanci složili na prvním zasedání ve Sněmovně poslanecký slib

Nově zvolení poslanci složili na prvním zasedání ve Sněmovně poslanecký slib | Foto: Tomáš Adamec

Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové dnes budou představeni členové výborů a sněmovna toto složení odsouhlasí. Pak se budou jednotlivé výbory scházet a navrhnou svého předsedu a místopředsedy.

„To by mělo trvat celý zítřejší den. Vedení výborů pak sněmovna potvrdí v pátek. Nepočítám s žádnými problémy,“ řekla Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová byla hostem Ranního interview Radiožurnálu

Vzhledem ke kontrolní roli parlamentu by podle Němcové bylo vhodné, aby tam, kde má některá z koaličních stran ministra, měla šéfa výboru strana jiná.

„Největší zájem je vždy o to, aby se poslanci dostali se do rozpočtového a hospodářského výboru. Naopak nejmenší zájem je o výbory jako je sociální a podobné,“ dodala předsedkyně sněmovny.

V rámci vládní koalice by se měli předsedové výborů rozdělit podle klíče „kdo má ministerstvo, nebude vést příslušný výbor“, potvrdil také předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř.

„Občanští demokraté by měli obsadit předsedu rozpočtového výboru, TOP 09 by měla obsadit předsedu výboru pro školství a strana Věci veřejné by měla obsadit výbor pro životní prostředí.“

S tím, jak rozdělení uvnitř koaličních stran zatím vypadá, je spokojená vyjednavačka Věcí veřejných Kristýna Kočí.

„Jsme rádi, že jsme získali výbor pro životní prostředí, bylo to pro nás velmi důležité. O dalších věcech budeme jednat a uvidíme, jaká bude finální dohoda,“ uvedla Kočí.

Paroubek chce vést hospodářský výbor, pro koalici je nepřijatelný

Politické strany už minulý týden odevzdaly seznamy kandidátů delegovaných do jednotlivých sněmovních orgánů. ČSSD svého expředsedu Jiřího Paroubka vyslala do hospodářského výboru, který by mohla podle předběžné dohody s trojkoalicí vést.

Paroubkova kandidatura na předsednický post v tomto výboru by se ale koaličním stranám nelíbila. Jak ODS, tak Věci veřejné si nedovedou představit, že by expředsedovi ČSSD jejich poslanci dali hlas.

Pro TOP 09 je podle šéfa jejího sněmovního klubu Petra Gazdíka Paroubek v čele výboru nepřijatelný. „U nás už tato diskuze proběhla. Jiří Paroubek podle nás není dostatečně důvěryhodným kandidátem na tuto funkci,“ potvrdil Gazdík.

Výborů bude méně

Levice chce ve výborech hlavně kontrolovat kroky budoucí vlády, i proto má zájem o posty ve vedení konkrétních výborů. Komunisté je chtějí obsadit například v kontrolním a petičním výboru, mandátovém a imunitním nebo rozpočtovém výboru.

Předsedu by ale chtěli mít jen v jednom, potvrdil předseda klubu Pavel Kováčik: „Vzhledem k volebním výsledkům a vzhledem ke zúžení počtu výborů stojíme o to, aby náš člověk byl předsedou jednoho výboru, a to je kontrolní a petiční, protože dojde ke sloučení."

Na poslance čeká celkem 17 výborů, které budou mít po 15 až 30 členech. Po sloučení kontrolního a petičního výboru klesne jejich počet na 16. Každý výbor bude mít svého předsedu, místopředsedy a ověřovatele. Předsedové a místopředsedové dostávají za svou funkci k platu příplatek, u předsedů je to v současné době téměř 26.000 korun.

Igor Maňour, Veronika Malá, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme