Poslanci školský zákon zamítli

Pravicovým poslancům se podařilo převahou jednoho hlasu smést se stolu ve druhém čtení vládní návrh novely školského zákona. Ten měl změnit podobu maturity, kterou by vedle školní části tvořila část společná pro všechny žáky připravovaná státem. Pro zamítnutí vládní novely školského zákona hlasovalo 86 zákonodárců a proti jich bylo 80. K tomu, aby norma prošla k záverečnému schvalování, bylo potřeba 85 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslanci | Foto: Česká televize

Normu, která měla podstatně změnit podobu maturit a reagovat na reformu veřejné správy, navrhl zamítnout poslanec ODS Walter Bartoš. Mimo jiné mu vadilo, že ministr školství nezměnil ve své předloze zásady financování vzdělávání ze státního rozpočtu. "Slovně sice pan ministr hýří informacemi o nových principech normativního financování, ale ve skutečnosti se jedná o týž skrytě nákladový, neprůhledný, a proto v důsledku neefektivní a státními prostředky plýtvající způsob spoléhající na moudré úřednické přerozdělování, který byl a je aplikován dosud."

To ale není jediná Bartošova obava: "Je nesystémová otázka školské právnické osoby, která je vytvářena speciálně pro tento účel. Myslím si, že je to nadbytečné. A za třetí: definice některých pojmů jsou nepřesné a mohou vytvářet další legislativní problémy a celá vzdělávací soustava by se mohla dostat do závažných problémů, větších než jsou dnes."

Pro shromažďování na veřejných prostranstvích mají platit zpřísněná pravidla. Ještě na této schůzi je hodlají schválit poslanci. Ministr Stanislav Gross Radiožurnálu potvrdil, že novela shromažďovacího zákona by měla platit už v době podzimního summitu NATO v Praze. Mezi největší změny patří zákaz zahalovat si při demonstracích obličej. Policie by tak měla mít lepší možnost účastníky shromáždění kontrolovat. "To jsou ty nejrůznější roušky a masky na hlavách v případě, kdy policie ČR vede zákrok proti takovémuto shromáždění. Jde o to, aby bylo možno ztotožnit tyto osoby a vést proti nim případně buďto trestní řízení nebo přestupkové."

Poslanecká sněmovna vrátila vládní návrh na financování nákupu nadzvukových stíhaček JAS 39-Gripen pro naši armádu k opětovném projednání v příslušných výborech. Vrácení zákona navrhli v dolní komoře parlamentu komunisté. Spolu s občanskými demokraty totiž kritizovali rozsáhlý pozměňovací návrh ČSSD, který měnil způsob financování nákupu stíhaček. Podle upravené vládní předlohy by měly být letouny nakoupeny z výnosů prodeje státního podílu v Českém Telekomu a ne prostřednictvím úvěru.

Už dnes by se tím měl zabývat výbor pro obranu a bezpečnost. Jeho předseda Petr Nečas z ODS ale tvrdí, že ani toto jednání nezmění zamítavé stanovisko občanských demokratů: "Náš postoj je jasný, zřetelný, konzistentní a dlouhodobý. My jsme dlouhodobě, zřetelně a konzistentně proti nákupu nadzvukových letadel. Nepovažujeme to za tu největší prioritu, kterou by teď armáda měla řešit."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme