Uzákonění sňatků homosexuálů prošlo v prvním čtení. Schválení předcházela ostrá debata poslanců

Poslanci ve čtvrtek schválili v prvním čtení návrh na uzákonění sňatků stejnopohlavních párů, který ve sněmovně leží přes tři roky. Ten tak nyní zamíří k posouzení do výborů. Samotnému hlasování předcházela čtyřhodinová debata, kde se proti návrhu vymezili především zástupci SPD či lidovců - tedy stran, které novelu dlouhodobě odmítají a podporují zakotvení manželství jako svazku muže a ženy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 15:19 29. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí Poslanecké sněmovny prohledávají pyrotechnici

Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit, adoptoval stejnopohlavní pár, raději skočím z okna, prohlásil Tomio Okamura | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pro připomenutí: novelu občanského zákoníku předložila v červnu 2018 skupina pěti desítek poslanců v čele s Radkou Maxovou z hnutí ANO (v roce 2019 se Maxová stala europoslankyní, pozn. red.).

Spolu s ní zákon předložili také například předseda hnutí STAN Vít Rakušan, Petr Dolínek z ČSSD, komunista Jiří Dolejš či Dominik Feri z TOP 09. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) novelu schválila, následně ale narazila ve sněmovně.

Ústavní soud: Justice nesmí uznat zahraniční osvojení dítěte homosexuálním párem

Číst článek

Loňskou výbušnou debatu v prvním čtení poslanci dvakrát přerušili. Na program se návrh dostal až tento rok a získal podporu 41 z 93 přítomných poslanců. Po schválení budou mít sněmovní výbory na projednání 80 dní a není tak jisté, jestli zákonodárci o novele rozhodnou do podzimních voleb.

Do ústavně-právního výboru a do ústavní komise zamíří i návrh na zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy doplněním ústavní listiny práv a svobod.

„Manželství je táta, máma a děti. Manželství nemá být rozmělňováno, ten pojem nemá být relativizován,“ prohlásil ve čtvrtek poslanec KDU-ČSL Marek Výborný, který ústavní novelu předložil.

V minulosti se nechal slyšet, že by se manželství „nemělo podrobovat experimentům“. „Chceme ale jít poctivou cestou napravování té nerovnováhy, nikoli tím, že tyto svazky označíme jako manželství,“ řekl na loňském jednání sněmovny.

‚Raději skočím‘

Výborného návrh bránil i předseda lidovců Marian Jurečka. „Jako člověk mohu uspokojit spoustu potřeb, ale klíčová je pro naši společnost schopnost mít děti. Tu mají osoby opačného pohlaví. Tím, že jsem člověk, který studoval hodně biologii na střední a na vysoké škole, tak prostě je to dáno tím, že tady máme spermii a vajíčko. Máme k tomu nějaké prostředí,“ řekl.

Ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy podporuje i hnutí SPD Tomia Okamury.

„Pro sňatky osob stejného pohlaví byl v roce 2006 vytvořen institut registrovaného partnerství. Právě proto, aby se nezasahovalo do institutu manželství. To by mělo zůstat svazkem mezi mužem a ženou,“ uvedl. „Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit, adoptoval stejnopohlavní pár, raději skočím z okna,“ dodal.

Podle Okamury, je asi cestou pro dítě adoptované gay párem sebevražda, on sám by prý skočil z okna. Tak tomu říkám strážce tradic 😵

09:59 – 29. 04. 2021

7 408

Poslanec Lubomír Volný (nezař.) do debaty zahrnul i otázku referenda – kdyby podle něj nebyl návrh zákona o referendu zablokován, mohli o sňatcích homosexuálů hlasovat přímo čeští občané. Sám pak uzákonění manželství osob stejného pohlaví odmítá.

„Začalo se tu bojovat za právo ‚jinosexuálů‘ na úrovni partnerství. Druhým stupněm, ke kterému nikdy nemělo dojít, je manželství. Třetím stupněm, ke kterému nemělo dojít, jsou adopce. A čtvrtý stupeň budou preference u adopce. Tedy že dostanete výhodu za to, že jste homosexuálové. Jejich požadavky nikdy nepřestanou narůstat,“ řekl Volný.

Kulturní válka

Předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková označila případné uzákonění sňatků homosexuálů za zásah do „normálního světa“.

„Normální je podle nás, že existují dvě pohlaví. Rodinu tvoří maminka, tatínek a děti. Normální je, že manželství je svazkem jednoho muže a jedné ženy. A i kdyby se všichni pokrokáři světa, kteří volají po rovném manželství, postavili na hlavu a návrh by byl i odhlasován, nic to nemění na tom, že manželství je možné jen mezi mužem a ženou,“ prohlásila.

Vždy jsem respektoval racionální debatu na půdě parlamentu. Co dnes někteří poslanci pronášejí při debatě o sňatcích stejnopohlavních párů je ale nechutný kabaret. Urážení a zesměšňování lidských bytostí je pouze ubohým projevem ega před kamerami. Nenechte se tím nikdo znechutit.

13:05 – 29. 04. 2021

6 120

Občanský demokrat Marek Benda přirovnal návrh ke kulturní válce: „Tohle není příběh gayů a leseb. To je příběh kulturní války. Nemusíme vyzkoušet každou hloupost, kterou Západ provede. Nebudu hlasovat pro další krok v kulturní revoluci. Nebudu se tvářit, že když přejmenuju ministerstvo války na ministerstvo lásky, že bude v zemi lépe.“

Naopak poslankyně za ANO Karla Šlechtová řekla, že hlavním důvodem, proč by se měl narovnat poměr mezi heterosexuálními a homosexuálními svazky, jsou práva vůči dětem.

„Každé dítě by mělo mít poručníka, ochránce, opatrovníka, kterého zná. A sama bych se také jednou ráda vdala a neregistrovala,“ řekla.

Návrh podpořila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Jsem překvapená, když se dozvídám, že je to něco, co se nedá tolerovat. Že se ženeme do apokalypsy a ohrožení všech rodin. Jestli něco může ohrozit moji rodinu, je to lhostejnost jeden k druhému,“ prohlásila.

Tomáš Zrůst, Eva Mikulka Šelepová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme