Poslanci souhlasí s vysláním vojáků do Mali, misi musí schválit ještě Senát

Česko zřejmě vyšle české vojáky na výcvikovou misi Evropské unie do afrického Mali. S jejich nasazením dnes souhlasila sněmovna. Misi teď musí ještě posvětit senát. Celkem má do Mali odjet 50členná jednotka instruktorů. Cvičit místní jednotky by měla po dobu patnácti měsíců. Češi mají také podle premiéra a pověřeného ministra obrany Petra Nečase tamní armádu vybavit zbraněmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v Mali střeží startegický most v Markale.

Vojáci v Mali střeží startegický most v Markale. | Foto: Harouna Traore | Zdroj: ČTK

Mise českých vojáků nebude bojová. Měli by působit jako ochranka pro vojenské činitele a později se také podílet na výcviku.

„Bude zaměřená pouze na výcvik. V praxi to znamená, že výcvikové týmy se nebudou po boku maliských jednotek účastnit bojových orací. To je rozdíl například od situace v Afghánistánu. Mise bude rozmístěna v jihozápadní části Mali. Bude poskytovat výcvik ozbrojeným silám pod kontrolou maliské vlády,“ přibližuje misi premiér Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyslání českých vojáků do Mali mluvil na Radiožurnálu náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel

„Vojáci budou součástí výcvikové mise pod hlavičkou Evropské unie a budou se podílet na výcviku jednotek maliské armády. V této první fázi, která bude probíhat od dubna přibližně do podzimu, budeme mít zastoupení v Mali na úrovni ochrany velitelství celé mise. Pro druhou rotaci počítáme s nasazení výcvikových instruktorů,“ potvrzuje také náčelník Generálního štábu Armády České republiky Petr Pavel.

„V první fázi máme připraveno 32 vojáků. Pro tu druhou je mandát schválen do 50 vojáků, bude samozřejmě záležet na tom, jak se ta druhá rotace bude dále upřesňovat s velitelstvím mise,“ dodává.

Vojáci před každou misí procházejí náročnou přípravou. „V tomto konkrétním případě, kde se jedná o relativně snadnější úkol, kdy ti vojáci budou zajišťovat ochranu velitelství, tak není potřeba důkladná odborná příprava. Proto ti vojáci procházejí pouze seznámením s regionem po všech stránkách, očkovacím programem, materiální přípravou,“ vysvětluje Pavel.

Petr Pavel zmínil také úkol vrtulníků CASA | Foto: Šárka Ševčíková

Účastníci mise se připravují na úkol ochrany velitelství, které bude v hlavním městě. „Rozhodně vojáci nemusí být připraveni na vedení bojové činnosti. Přesto, protože jejich úkolem bude ochrana a zároveň případně i doprovod velení mise po jižní části Mali, budou vybaveni vozidly jak Landrover, tak Iveco, a budou vybaveni svými zbraněmi pro osobní sebeobranu,“ popisuje Pavel.

Česko dodá i materiální pomoc

Součástí plánované pomoci pro Mali není jen vyslání vojáků, ale i materiální pomoc, která se týká jak zbraní, tak munice.

„Armáda Mali je ve stavu, kdy potřebuje jak materiální, tak metodickou a odbornou pomoc. A proto jakýkoli dar zúčastněných zemí je samozřejmě vítán. Z naší strany jde o z armády již vyřazené a nepoužívané zbraně. Jsou to pistole, samopaly, kulomety a také munice pro ně,“ vypočítává Petr Pavel.

Armáda podle něj také zná poměrně přesně náklady na misi. „V tomto roce by měla mise stát přibližně 135 milionů korun, v následujícím roce je to plus minus stejná částka. Náklady jdou z rozpočtu ministerstva obrany,“ vysvětluje Pavel a dodává:

„Je pravidlem v rámci Evropské unie, že mise, které jsou pod hlavičkou unie, se rozpočítávají podle takzvaného mechanismu Athéna, kdy část nákladů především na dopravu do mise a některé logistické zabezpečení se potom státům refunduje. To je předmětem jednání a je tedy pravděpodobné, že z těchto nákladů se nám ještě nějaká část vrátí.“

Českou účast v misi podpořila i část opoziční ČSSD. Podle místopředsedy sněmovny Jana Hamáčka dostala ČSSD od vlády všechny potřebné záruky. „Aby se jednalo o misi s jasným mandátem, ten je daný. Aby se jednalo o misi nebojovou, což je také splněno,“ potvrzuje Hamáček.

Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme