Poslanci splnili prezidentovu podmínku pro jmenování vlády. Schválili služební zákon

Prvním čtením ve sněmovně prošla novela služebního zákona, který má odpolitizovat státní správu a zpřesnit pravidla pro práci úředníků. Koalice tak splnila i poslední bod, kterým prezident Miloš Zeman podmínil jmenování Sobotkovy vlády. Mimořádné jednání sněmovny se ale neobešlo bez zádrhelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při zahájení dnešního jednání sněmovny bylo v sále jen několik poslanců

Při zahájení dnešního jednání sněmovny bylo v sále jen několik poslanců | Zdroj: ČTK

Ani většina 111 hlasů nezaručila budoucí vládní koalici hladké přijetí novely služebního zákona. Proti normě se už v prvním čtení ostře vymezili opoziční poslanci z TOP 09 a ODS.

Nelíbilo se jim, že se poslanci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podřídili Zemanově podmínce a svolali kvůli novele mimořádnou schůzi. Nové znění zákona prý také umožní, aby ministři nemuseli mít lustrační osvědčení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ve sněmovně sledovala i redaktorka Věra Masopustová

„Jediný důvod, proč se tu dnes scházíme, je zákon, který je připravený jako poslední, zákon o službě státních zaměstnanců, který má umožnit, aby se pan kolega Babiš stal členem vlády,“ upozornil v úvodu schůze nový předseda ODS Petr Fiala.

Vystoupení, ve kterých by poslanci řešili konkrétní změny novely, na plénu zaznělo velmi málo. Snad nejčastěji zmiňované totiž bylo právě jméno Andreje Babiše. A v četnosti příliš nezaostávalo ani slovo „lustrace“. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce označil novelu služebního zákona jako Lex Babiš. Podle šéfa hnutí ANO jde ale jen o divadlo.

„Myslím, že občané by to tady měli vypálit, protože pokud platíme poslance za toto absurdní divadlo, tak je to skutečně neuvěřitelné. Pan Kalousek 12. března 2002 hlasoval s ČSSD za zákon, který stanovil, že ministr nepotřebuje lustrační osvědčení. Hlasoval za to dvakrát,“ reagoval Babiš.

Sobotka neočekává další komplikace

Důraz na lustrace pro ministry rozčílil také Bronislava Schwarze z hnutí ANO. „A k čemu těm ministrům bylo lustrační osvědčení, kam tu republiku dotáhli?“ ptal se.

Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Podle Kalouska ale povinnost plnila svůj účel: „Lustrační osvědčení jim bylo k tomu, aby dodrželi zákon. Půjčím-li si příklad pana kolegy Fialy, chci-li řídit auto, musím mít řidičský průkaz, abych dodržoval zákon.“

Po několikahodinové debatě nakonec Poslanecká sněmovna neschválila návrh ODS na zamítnutí novely služebního zákona a přikázala ho příslušným výborům.

„Poslanci lidové strany, sociální demokracie a poslanci ANO naplnili podmínku pana prezidenta, na základě které se společnou politickou odpovědností bude od zítřka porušován lustrační zákon, nebude na členech vlády vyžadováno lustrační osvědčení. Kromě toho, že bude porušován zákon, je to také velmi nebezpečné vůči vyrovnání s minulostí,“ varoval před přijetím zákona v této verzi Kalousek.

Nejspokojenější mohl z jednacího sálu sněmovny odejít designovaný premiér Bohuslav Sobotka. Jmenování jeho vlády už nic nebrání.

„Určitě můžeme mít různé názory na to, že pan prezident mohl postupovat rychleji. Možná o něco ano, ale v každém případě bude pozitivní, pokud tady do konce ledna již bude vláda vzniklá na základě demokratických voleb do Poslanecké sněmovny. Nepředpokládám, že by se tady měly objevit nějaké další podmínky nebo komplikace, stejně jako nepředpokládám, že by koalice měnila personální návrh, který jsem v pondělí panu prezidentovi na Hradě předal,“ potvrdil.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na mimořádné schůzi sněmovny, která začala včera | Foto: ČTK

Poslanci teď začnou na novele služebního zákona z dílny ČSSD pracovat. Odhlasovali si na to prodlouženou lhůtu, místo 60 celých 90 dní. Připravit chtějí komplexní pozměňovací návrh.

„My tam navrhujeme upřesnění pozic – státní tajemník, generální ředitel, upřesnění zákonných důvodů pro odvolání a kritérií pro výběr lidí, potom systém vzdělávání, systém odměňování, zkoušky úředníků,“ nastínila místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Koaliční poslanci podle ní ale rozhodně nechtějí přepsat zákon úplně celý. Pokud sněmovní verzi novely schválí i Senát, měla by začít platit od ledna příštího roku.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme