Poslanci stále nepřijali návrh změny exekutorského zákona. Nejen zadluženým to komplikuje život

Za dlužníkem přes půl republiky a s jeho majetkem pak zase zpátky. Právě tato praxe v exekucích by měla skončit. Požadují to organizace Transparency International a Člověk v tísni. Vyzvaly poslance, aby urychleně přijali senátní návrh, který počítám s tím, že by dlužník měl jednoho exekutora podle místa bydliště. Exekutorská komora se změnou souhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekutorský úřad Cheb

Exekutorský úřad Cheb | Foto: Zdeněk Trnka

V Česku je 4 a půl milionu exekucí na 830 tisíc lidí. Taková jsou aktuální čísla. Podle neziskových organizací stávající systém nahrává korupci a neřeší sociální problémy.

„Ta konkurence mezi exekutory se skutečně zvrhla v soutěžní džungli bez pravidel, má celou řadu korupčních rizik a vznikají velmi silné klientelistické vazby mezi věřiteli, advokáty, inkasními agenturami a některými exekutory. Podle nás by měl mít stát zájem tyto vazby přetrhat a přenastavit,“ říká ředitel Transparency International David Ondráčka.

Zhruba čtvrt milionu dlužníků má v současnosti 5 a více exekutorů. Naprostou většinu dluhů vymáhají exekutoři z jiného místa.

„Hlavní dopad samozřejmě není jen na ty povinné v podobně vyšších nákladu. Ten dopad je i na zaměstnavatele. Do značné míry vykonávají část práce exekutora, a jestliže mají jednoho zaměstnance a obrací se na něj pět zaměstnavatelů, tak je to mnoho víc práce, než kdyby to byl jeden exekutor,“ upozorňuje vedoucí programu Dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Neziskové organizace chtějí, aby poslanci urychleně přijali senátní návrh, který se změnou počítá. Ten leží ve sněmovně už dva roky, vláda ho přitom podpořila. Výhrady k němu mělo už dříve ministerstvo spravedlnosti. Ministr Robert Pelikán z hnutí ANO teď ale změnu nechtěl komentovat. Exekutorská komora ji podporuje.

V dubnu se přidá Slovensko

„Největším přínosem by mělo být posílení nezávislosti soudního exekutora. Další výhodou bude jeho dostupnost. Dlužník je bude mít blíž, což přinese snížení nákladu exekuce. Senátní návrh představuje dobrý základ pro diskuzi o tom, jak ta místní příslušnost exekutorů bude nastavena,“ dodává mluvčí komory Petr Vorlíček.

Místní příslušnost exekutorů platí v mnoha státech. Od prvního dubna bude fungovat taky na Slovensku.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme