Poslanci svolali mimořádnou schůzi sněmovny. Kvůli škrtům

Poslanci jednají o vládních škrtech na mimořádné schůzi, kterou narychlo svolala předsedkyně sněmovny na základě žádosti koaličních poslanců. Ti zároveň chtějí čtyři klíčové zákony, které mají podpořit státní rozpočet, schvalovat ve stavu legislativní nouze. Opozice to ale napadá s tím, že by se jednalo o porušení jednacího řádu sněmovny a tím i ústavy. Poslanci KSČM na protest opustili jednací sál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci by o vládních škrtech mohli jednat až do zítřka. Koaliční poslanci si odhlasovali, že budou moci hlasovat i po půlnoci. Opozice ve sněmovně totiž nadále brání projednání škrtů ve stavu legislativní nouze.

„Dohodli jsme se, že naši poslanci podepsali žádost o mimořádnou schůzi sněmovny. Mimořádná schůze sněmovny se uskuteční ještě dnes. A v mimořádné schůzi sněmovny zcela v souladu s jednacím řádem schválíme předložené návrhy zákonů ve stavu legislativní nouze,“ řekl ještě před schůzí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Opozice využila chvíle před hlasováním o potvrzení stavu legislativní nouze a doslova zasypala koalici kritickými připomínkami. Ty nejvážnější se jednali právě porušení jednacího řádu sněmovny a tím i ústavy.

Vidí to tak například i předseda KSČM Vojtěch Filip. „To je nepřístupný zásah do zákona o jednacím řádu. Vládní koalice vytrvale usiluje o to, aby Ústavní soud tyto zákony zrušil,“ prohlásil Filip.

‚Není tu žádná hrozba‘

Padly tu i připomínky poslaneckého slibu, kterému by se podle opozice koaliční poslanci hlasováním pro stav legislativní nouze zpronevěřili. Podle ČSSD a komunistů nejsou pro vyhlášení tohoto režimu podmínky. Tedy žádná hrozba válečného stavu a žádná hrozba velkých hospodářských škod.

Čtyřicet miliard korun, kterými mají tyto škrty podpořit státní rozpočet, opozice v bilionovém rozpočtu za hospodářské škody nepovažuje. Podle premiéra Petra Nečase tu ale hospodářské škody hrozí a na vyhlášení stavu legislativní nouze dál trvá.

„Je tady skutečně závažný důvod pro použití institutu legislativní nouze, protože představa, že by vstoupil v platnost rozpočet, který by nebyl podložen platnou legislativou, by mohla narušit důvěryhodnost tohoto rozpočtu,“ řekl Nečas.

Za těchto okolností chce Nečas jednat do té doby, než se zákony projednají. Tedy, jak řekl, i do noci a připomněl, že schválně neřekl, do které. Poslanci mají podle něj ve sněmovně zůstat, dokud zákony neschválí.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme