Poslanci ustavili 19člennou volební komisi. Každý klub má svého zástupce, ANO jich má osm

Pracovní skupina poslanců v úterý ve sněmovně ustavila sněmovní volební komisi, která má především zajišťovat volby do funkcí a orgánů na ustavující schůzi sněmovny. Komise bude mít 19 členů a zastoupeny v ní budou všechny sněmovní strany, řekl po jednání skupiny bývalý místopředseda sněmovny a kandidát na jejího nového předsedu Radek Vondráček (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda ANO Radek Vondráček | Zdroj: ČTK

K rozhodnutí o 19 členech podle něj pracovní skupina dospěla, protože jde o nejnižší liché číslo, při kterém je zastoupeno všech devět poslaneckých klubů. Klub ANO bude mít v komisi osm zástupců, větší kluby po dvou, menší kluby po jednom zástupci.

Hlasování o počtu členů bylo podle Vondráčka jednomyslné. „Stejně tak jednomyslně jsme schválili nominace jednotlivých klubů," uvedl.

K nováčkům ve sněmovně se hlásí stovky nových členů, tradiční strany naopak členové opouštějí

Číst článek

„Navrhli jsme, aby komise v tomto složení pracovala po celé volební období s tím, že ale konečné slovo v téhle věci má vždy plénum," řekl. Poznamenal, že poslanci mohou na ustavující schůzi sněmovny příští pondělí navrhnout, aby v tomto složení komise fungovala pouze na první schůzi. Tento scénář ale nepředpokládá.

Ve středu si komise zvolí předsedu a místopředsedu. ANO navrhne dosavadního předsedu komise z předchozího volebního období a svého člena Martina Kolovratníka.

Volební komise během volebního období zajišťuje volby do sněmovních orgánů a funkcí. Zajišťuje volby i do dalších funkcí mimo sněmovnu, o jejichž obsazení rozhodují podle zákona poslanci. Jde například o volbu členů širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu nebo mediálních rad.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme